Vize İstemeyen Ülkeden Vize Almak: Güney Afrika Öğrenci Vizesi

Neredeyse tüm dünya bilir ki hayatta en nefret ettiğim üç şey aç kalmak, yavaş çalışan internet ve vize işlemleriyle uğraşmaktır. Hele ki vize alacağım ülke zaten 1 aya kadar vizesiz seyahate izin veriyorsa ve uzun süreli giden insanların yıllık sayısı belki de bir elin parmaklarını geçemezken. Bu sefer ibreyi Afrika’nın güney ucunda bir acayip ülkeye çeviriyorum. Evet, hani şu gidenlerin aşık olduğu ve bir daha dönmek istemediği, uğruna methiyeler yazdıkları Cape Town’ın bulunduğu Güney Afrika.

Peki, öncelikle “senin burada ne işin var sayın Harita Kurdu?” derseniz, şöyle açıklayayım. Geçen sene yaşadığım şu elim olaydan sonra başka ülkelerde master olanaklarına başvurmaya devam etmiştim. Hiç beklemediğim bir anda University of Cape Town’dan burslu master kabulu geldi ve kendimi bir anda Cape Town’a gitmeye hazırlanırken buldum. Bu süreçle ilgili daha detaylı bir yazı yazmaya çalışacağım.

Güney Afrika öğrenci vizesi hakkında bilgiler gerçekten de internette arattığınızda dil okulları ve danışmanlık firmalarının jenerik bilgilerinden öteye geçmiyorken ben de bu vizeyle ilgili bir yazı yazmayı kendime görev edindim. Olur da benim gibi lisans/yükseklisans/doktora eğitimi almak isteyen ya da dil okuluna gitmek isteyen olursa en azından bir fikri olsun.

GENEL BİLGİLER

Güney Afrika öğrenci vizesi ya da diğer vize türlerine başvurmak isteyenler için iyi ve kötü haberlerim var.

Kötü haberlerden başlayayım. Başvuranların yoğunluğu -ya da yoğunsuzluğu- göz önüne alınarak sanırım fazla şube açmak istememişler. Dolayısıyla İstanbullular için kötü haber: İstanbul’da Güney Afrika Elçiliği yok. Nerede olursanız olun başvuru yapmak için Ankara’daki büyükelçiliğe gitmek zorundasınız. Bunun dışında dikkat etmeniz gereken küçük ama aslında çok önemli hususlar var, onlara evrak kısmında değineceğim.

İyi haber ise elçilikteki vize bölümünün son derece yardımcı ve minnoş olması. Yani Amerika’daki gibi asla düzgün cevap alamadığınız vize birimleri, Schengen’e başvururken kullandığınız ve müşteri hizmetlerinde BBG sunucusu Doğa Bey gibi uzun ve gereksiz konuşan bant kaydının mevcut olduğu aracı kuruluşlar yok. Arıyorsunuz, direkt açıyorlar: “Güney Afrika Büyükelçiliği, buyrun”. Mail atıyorsunuz hemen cevap geliyor. Vize bölümünde çalışan ve evrakların üst birime iletilmesinden sorumlu Faruk Cilt Bey’e de değinmeden geçemeyeceğim. Kendisine mail yoluyla sorduğum onlarca sorunun tamamına bıkmadan usanmadan dakik bir şekilde cevap verdi. Başvuru sırasında da kesinlikle size yardımcı olmak için elinden geleni yapıyor. Kendisini klonlayıp Amerikan Konsolosluğunda işe alabilir miyiz lütfen? Teşekkürler.

EVRAKLAR

Evrakları yazmadan önce kesinlikle kaçırılmaması gereken bir noktadan bahsedeyim: Bütün evraklarınızın orijinal halleri isteniyor. Örneğin dil okuluna gidecekseniz o okula ait kayıt belgesinin orijinali, yükseklisans’a kabul aldıysanız kabul mektubunun orijinali, biri size davetiye yollayacaksa davetiye mektubunun orijinali gerekiyor. Bu da Güney Afrika’dan Türkiye’ye evrak yollanması demek, ki işin en tuzlu noktası burası diyebilirim (uçak biletinden sonra). Öğrendiğime göre evrağın ağırlığına göre kargo fiyatları 80 eurodan başlıyor.

Bir diğer çok önemli nokta da Türkçe olan bütün evraklarınızın yeminli tercüman tarafından İngilizce’ye çevrilmiş olması. Bu iki konuda kesinlikle istisnaya yer yok.

Öğrenci, Turist, Çalışan, ne olursanız olun toplamanız gereken evraklar:

 • Eğer 90 günden kısa kalacaksanız (ve 30 günden uzun) BI-84 formu, uzun kalacaksanız BI-1738 formu. Burada gerçekten kimseden duymayacağınız bir konuya değinmek istiyorum. Formu mutlaka siyah tükenmez kalemle doldurun. Başka renkte (örneğin mavi) doldurulmuş formları konsolosluk kabul etmiyor ve size yeniden doldurtuyor. Vakit kaybetmeyin. Başvuru formu gayet net, kişisel bilgilerinizi, seyahat planınızı, kalış sürenizi, bir paragraf uzunluğunda olacak şekilde gidiş amacınızı, masraflarınızı nasıl karşılayacağınızı vs yazıyorsunuz. Çalışma vizesi için BI-1738 formunun sonunda işverenin doldurması gereken bir kısım var, neden o kişiyi istediğine ve o kişiye kefil olduğuna dair.
 • Pasaportunuz dönüş tarihinizden en az 1 ay sonrasına kadar geçerli olmalı.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (pasaport için olan boyutta istiyorlar, güney afrika için özel bir ebat yok yani)
 • Vize başvuru ücretinin dekontu. Başvuru ücretinin yatırılacağı hesap bilgileri ve vize ücretleri şu linkte yer alıyor. Bu ücretlere tabi bankanın size geçireceği yaklaşık 10 euroluk ücret dahil değil.
 • Sağlık raporu. Ben devlet hastanesine gidip paşa paşa 248539 tahlile girdikten sonra aldığım raporu götürmüştüm ama Faruk Bey aile hekiminden alınmış sağlık raporunun da yeterli olacağını söylemişti.
 • Akciğer raporu (Radiological Report olarak geçiyor) Bunu nasıl alacağınızdan emin değilim ama devlet hastanesinde diğer tahlillerle birlikte akciğerlerinize de baktıkları için kabul ediliyordu.
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği. Almaya gittiğinizde size alış amacınızı sorup ona göre kaşe basıyorlar.
 • Sabıka kaydı. İngilizce olarak e-devletten alınan versiyonu kabul ediliyor.
 • Gidiş bileti rezervasyonu (satın almanız gerekmiyor hatta vize çıkana kadar satın almayın diyorlar). Eğer turistik ya da benzeri, nispeten kısa süreli bir seyahatse dönüş bilet rezervasyonunu da istiyorlar. Benim durumumda istememişlerdi çünkü şu an hiç bir havayolu size bir yıldan ilerisine uçak bileti aldırmaz.
 • Eğer son 12 ay içerisinde yellow fever vb hastalık riski taşıyan bir bölgeye gittiyseniz aşısını olduğunuza dair belge isteniyor. Seyahat geçmişinizi iyi gözden geçirip ona göre hareket edin.
 • Evliyseniz evlilik cüzdanı
 • Çocuğunuz varsa doğum belgesi (ya da evlatlıksa ona ilişkin belge.)
 • Bu arada eşiniz çocuğunuz vs sizinle gelecekse yukarıda saydığım belgeleri onlar için de alıyorsunuz.
 • Maddi durumunuza ilişkin belgeler. Şöyle ki; ben hocanın research fund’ından yıllık bir miktar para alacağım ve bu bilgi kabul mektubunda yer alıyordu. Yine de bunun yanında çalışıyorsanız kendi gelirinizi, çalışmıyorsanız size sponsor olacak birinin gelirini göstermeniz şart. Buraya küçük dipnot düşeyim belki birinin işine yarar. Sponsor olarak anne, baba dışında teyze, amca, kardeş vb akrabalarınızı da gösterebiliyorsunuz. Ben doktor olduğu için teyzemi göstermeyi daha uygun bulmuştum.

Peki bu maddi duruma ilişkin belgeler neler? Ben teyzemden pek çok belge istemiştim ancak konsoloslukta Faruk Bey’in başvurumla birlikte aldığı belgeler şunlardı: Kimlik fotokopisi, Son altı aylık banka hesap özeti, son 6 aylık maaş bordrosu, sponsor tarafından yazılmış noter onaylı taahhütname (masrafların karşılanmasına dair). Varsa muhtemelen tapu ve ruhsat fotokopisi de işinize yarayacaktır.

Gelelim Öğrenci vizesi (study permit) için gereken evraklara

 • Orijinal kabul mektubumuz (ıslak imzalı). Gideceğiniz okulda ne yapacağınızı, ne kadar kalacağınızı vs net bir şekilde belirtmeli
 • Diploma ya da geçici mezuniyet belgesi
 • Transkript
 • Yine gideceğiniz okuldan alınacak “Letter of Undertaking” belgesi. Bu belge okulun size kefil olduğunun kanıtı bir nevi. Bu mektuba göre siz belirtilen tarihlerde o okulda öğrenim göreceksiniz ve sonrasında ülkenize geri döneceksiniz. Ben bu belgeyi çıkartmak için gideceğim üniversitenin International Office birimine mail atmıştım ve onlar da ilgili belgeyi hazır edip kargolatmıştı.
 • Sağlık sigortası. Aşırı önemli not: Sigortanın kesinlikle Güney Afrika’da bir sağlık kuruluşundan yapılmış olması gerekiyor, Türkiye’den yaptırmaya kalkışmayın. Buraya en az bir yıllık olacak şekilde sigorta yaptırabileceğiniz bazı şirketlerin linkini koyuyorum. Ödemenizi internetten yaptıktan sonra size gelen onay mailinde muhtemelen bir pdf eki olacak. Bunu başvuruya götürmeniz yeterli.

http://www.ingwehealth.co.za/

http://www.compcare.co.za/

http://www.360students.co.za/

 • Konaklamanıza dair belgeler. Eğer üniversitenin yurdunda kalacaksanız buna ait bir belge hazırlamalarını isteyin. Eğer birinin evinde vs kalacaksanız yine aynı şekilde. Ayrıca ikinci durumda yanında kalacağınız kişi/kişilerin pasaportunun, kimliğinin ve oturum izninin (artık neyi varsa) fotokopisini sunmanız gerekiyor.
 • Dil okuluna gidecekler için emin olmamakla birlikte şöyle bir belge istendiğine kulak misafiri oldum: Motivation Letter. Şöyle ki Faruk Bey randevu sırasında önümde olan ve dil okuluna gidecek olan kişiden böyle bir belge istemişti. Bunun detaylarını isterseniz konsolosluğa sorun. (Edit: Kısa bir niyet mektubu -ingilizce- gerekiyormuş dil eğitimi için neden Güney Afrika’yı tercih ettiğinize dair).

general.ankara@dirco.gov.za

0312 405 6861

BELGELERİ ALDIKTAN SONRA

Çok basit, direkt arayıp randevu alıyorsunuz. Yalnız yine ilginç bir konu var. Konsoloslukta çalışanlar size asla erken randevu vermiyorlar. Mesela ben Temmuz’un 1’inde gideceğim ve evraklarımı Mayıs’ın son haftasında toplamıştım. Telefonla aradığımda “daha erken değil mi ya, bu kadar erken gelirsen vize vermezler zaten” diyerek 12 Haziran’a randevu vermişlerdi bilerek. Hatta iki üç kere “emin misiniz, sonra bir sorun çıkmasa bari” dediğimi hatırlıyorum. Neyse ki çıkmıyor.

Konsolosluk Kızılay’dan taksiyle 15 TL civarı tutuyor.

Hayatımda gördüğüm en minnoş konsolosluk binası olabilir. Dışı da içi de insana huzur veriyor. Hele içi bildiğiniz minik bir müze gibi. Neyse övmeleri bir kenara bırakırsak.

Randevu saatim 11’de olmasına rağmen 9 buçuk’ta geldim ve beni içeri aldılar, zaten benden önce bir kişi vardı.

Kapıda bütün elektronik eşyalarınızı ve çantanızı güvenliğe bırakmanız gerekiyor. Sadece başvuru evraklarınızla içeri girebiliyorsunuz.

Saat 10’a doğru benim başvurum alındı. Faruk Bey evrakları tek tek inceleyip arada size sorular soruyor. Daha sonra eksik evrak varsa bunları söylüyor ve tamamlamanızı istiyor. Benim konaklama ile ilgili bir evrağım eksikti sadece, karşı tarafla iletişime geçip tamamlamam, tekrar konsolosluğa gelip belgeyi teslim etmem, mavi kalemle doldurduğum başvuru formunu bir daha baştan siyah kalemle doldurmam derken bütün işleri saat 11’de tamamlamış oldum.

Eksik evrağınız çıkarsa paniklemeyin, zaten oradakiler size yardımcı olmak için ellerinden geleni yapıyor. Azarlayıp geri gönderen konsolosluk çalışanları gibi değiller.

Bu arada naçizane bir önerim, bence gerek yok ama, ille de acenta aracılığıyla başvuracaksanız acentanızı çok çok dikkatli seçin. Benden önce başvuran zavallı kızcağızdan 33 euroluk başvuru ücretini 118 euro (business permit için gereken fiyat, halbuki kız dil okuluna gidecek) almışlar, sağlık sigortasını da Türkiye’den yaptırmışlar. Neyse ki sorunu halloldu. Ama hallolmayabilirdi de.

Başvurunuz bitince size bir form veriyorlar, buraya adresinizi telefon numaranızı vs yazıyorsunuz ve vizeniz çıktığında pasaportu tarafınıza kargoyla yolluyorlar.

Peki vize ne kadar sürede çıkıyor? Ben 12 Haziran 2017 pazartesi günü başvurmuştum, ertesi hafta salı günü kargoya verildi ve an itibariyle (çarşamba) elime geçti. İki yıllık, multiple giriş.

Haftaya yolcuyum kısacası.

14 thoughts on “Vize İstemeyen Ülkeden Vize Almak: Güney Afrika Öğrenci Vizesi

 1. Ben de Ocak ayindan itibaren Stellenbosch’a exchange icin 6 ayligina gidecegim ve hicbir yerde vize hakkinda bilgi bulamiyordum. Bu yazi icin tesekkurler!

  1. Süper! Hem Stellenbosch çok kaliteli bir üniversite, hem de Stellenbosch çok huzurlu bir kasaba ben aşık olmuştum. Bir sorun olursa mutlaka bana yaz yardımcı olmaya çalışırım 🙂

 2. Sana 1000 lerce tesekkur. Ogrenmek istedigim cok seyi yazinda buldum. Kizim da Ocak ta Silwood a gelmeyi planliyor. Sana sormak istedigim birkac soru daha var. Cevaplarsan cok sevinirim. Okul odemelerinde para transferi kur farkindan cok fazla zarar gormeden nasil yapilabiliyor. Hangi bankalar 2 ulkede kullanilabiliyor?? Kredi karti kullanimi??? Cok abartmadan aylik kira ve yasam icin nekadar butce gerekli. Eger bir fikrin varsa Silwood konumu ve kalitesi hakkinda dusuncen. Sevgiler

  1. Selam! Çok mutlu oldum yazdıklarınıza. Benim okul ücretim bursumdan düşüldüğü için ödeme konusunu çok bilmiyorum ama tek bildiğim TEB bankasının buradaki ABSA bankası ile anlaşmalı olduğu ve bu iki banka arasında kur farkı olmaksızın transfer yapılabileceği. Kredi kartı hemen her yerde geçiyor ve ben hem Türk kredi kartımı hem de burada açtığım hesabın banka kartını alışverişlerde kullanabiliyorum. Bütçe kısmı aslında kişiye bağlı. Ben kiraya 1300-1500 TL aralığında birşey veriyorum, onun dışında da ayda 1000 TL’ye geçinebiliyorum ama bu çok değişken birşey. Kişinin kendine “ben ne yiyeceğim, ne sıklıkta dışarı çıkarım, ne tarz bir yerde kalmak isterim” vb soruları sorması lazım. Silwood’un bulunduğu bölge Rondebosch, benim üniversitem de burada. Öğrencilerin çok kaldığı sakin muhitlerden, sessiz ve sakin. Öğrenci yurtları çok olduğu için güvenlik açısından da iyi durumda, ama biraz sıkıcı bir bölge. Arabası olursa çok daha rahat eder ulaşım konusunda. Başka sorunuz olursa çekinmeyin 🙂

   1. Sana cok tesekkur ediyorum. Benim kizim da abartmayacak zaten :):) Sessiz sakin bolge olmasi en baslarda iyidir :):) konsantrasyon dagilmaz :):)Eger okul hakkinda bir bilgin varsa duymak isterim? Benim duyduklarim cok olumlu. Olursa egitim ocak ayinda basliyor. Hadi hayirlisi diyelim :):)

    1. Ya aslında dediğiniz okulda okuyan bir Türk var sanırım ama ben tanımıyorum, ulaşmaya çalışır size de haber veririm.

     1. Sahanesin. cok sevinirim . bize cok faydali olacaktir. email adresi filan vermek isterse

     2. Merhaba, bu hafta çok yoğundum kusura bakmayın 🙂 tanıdıklarıma sorayım.

 3. 🙂 tahmin ettim zaten. biz de karar verdik galiba. Ocakta baslayacak egitime gelecek benim kizim.
  O kisiye ulasabilirsem bazi sorularima hizlica cevap alip kayit formlari isteyecegim. Ona gore de ucak biletlerini onceden almak lazim. Fiyatlar ucup gitmis :(:( Senin programin nedir bu sene de oralarda olacak misin?

  1. Selam, çok sevindim 🙂 Ben daha baya buralardayım bir mani olmazsa 🙂 Aradığınız kişinin kim olduğunu facebook’tan buldum, isterseniz mail (hkaya@ku.edu.tr) ya da instagram yoluyla yazışalım.

   1. ben de instagram yok :):) anne modunda facebook veya old school email :):)
    rica etsem bana emailimden ulasirmisin. daha cabuk ve kolay yazisabiliriz. sevgiler.
    ucak biletleri hakkinda bir onerin var mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
28 − 27 =


*