Cape Town’da Ulaşım Mevzusu Hakkında

Allahım tam bir aydır bloga yazı yazmamışım KRİZ!!! Gelin a dostlar, yüzüme tükürün. Ya da bekleyin bakalım belki de size kendimi affettirmenin yollarını bulurum.

O zaman şöyle kapsamlısından bilgilendirici bir yazı yazayım. Şüphesiz burayı ziyaret eden herkesin aklına gelen ilk sorulardan biri ulaşım sıkıntısı. İnternette azıcık araştırma yaptığınız anda Cape Town’da toplu taşımanın sıfır olduğunu, sadece araba ve taksiyle ulaşım sağlayabileceğinizi okumuşsunuzdur. Benim de bu tarz yazıları okuyunca aklıma toz yumaklarının sokaklarda yuvarlandığı kovboy filmleri gelmişti, hani in cin top oynuyor gibisinden. YOK ÖYLE BİRŞEY ARKADAŞLAR GAYET TOPLU TAŞINABİLİYORSUNUZ CAPE TOWN’DA.

O zaman kemerlerinizi bağlayın, size Cape Town’da bir yerden bir yere gitmenin yollarını teker teker anlatacağım.

MYCITI BUS

Şehirde bana göre kullanışlılık/fiyat oranın en ideal seviyede olduğu ulaşım şekli MyCiti Bus isimli otobüsler. Bizdeki IETT otobüslerinden hiç bir farkı yok desem yeridir. 50 Rand vererek otobüslerde göstereceğiniz MyCiti Bus kartını alabiliyorsunuz. Daha sonra içine istediğiniz kadar para yükleyebiliyorsunuz. Minimum 35 Rand yüklemeniz gerekiyor. Tek yön yolculuk genelde 6 Rand civarında ama çok uzak mesafelerde fiyat değişebiliyor.

Aşağıdan otobüsün ağına bakabilirsiniz. Beklenmedik bir şekilde çok çok fazla yere otobüs kullanarak erişebiliyorsunuz. Sea Point, Camps Bay, Hout Bay, Table View, Century City bunlardan birkaçı. Tabi her yere gitmiyor bu otobüs, mesela Table Mountain’ın doğusunda kalan Observatory-Rondebosch-Claremont hattına otobüs gitmiyor.

Bunun dışında otobüsler çok konforlu, hep zamanında geliyor. Tek sıkıntı, haftasonları daha az sıklıkta geliyorlar, saatte 2’ye kadar düşebiliyor gelme sıklıkları.

https://myciti.org.za/docs/697/system_map.pdf

BEYAZ MİNİBÜSLER

Caddede yürürken yolda hızla ilerleyen ve yanınıza yaklaşıp yavaşlayan beyaz minibüslere şahit olacaksınız. Muavin kapıyı açıp “GEYB DAVN GEYB DAVN” diye bağıracak. Welcome to gerçek Güney Afrika deneyimi.

Beyaz minibüsler şehir içinde hemen her yere gidiyor. Tren istasyonunun olduğu yere gidip içeri girmeden üst kata çıkarsanız minibüslerin olduğu peronları göreceksiniz. Her peronda o minibüsün güzergahı yazıyor mutlaka. Özellikle haftasonları Rondebosch taraflarına gitmem gerektiğinde bu ulaşım şeklini kullanıyorum.

Gerçekten Güney Afrika’da olup Afrika kıtasında olduğumu hissettiğim nadir anlardan biri bu minibüslerde geçirdiğim dakikalardır. Radyoda çalan müzikten şoförün aracı kullanışına kadar herşey tam bir Afrika.

Bu minibüslerde yolculuk gerçekten inanılmaz ucuz oluyor. Şehirden 15-20 dk uzaklıktaki Rondebosch’a sadece 8 Rand’e gidebiliyorsunuz mesela. Tek sıkıntı şoför minibüsün tıka basa dolmasını bekliyor kalkmak için. Öyle ki 3 kişilik koltuklarda 5 kişi oturacak noktaya geliyorsunuz.

Pek çok insana göre zenci değilseniz, bu beyaz minibüslere bindiğiniz anda sizi yiyip bitireceklermiş gibi bir izlenim var. Açıkçası zencilere göre gayet açık bir tenim var ve aksanımdan buralı olmadığım da anlaşılıyordur diye düşünüyorum. Bu minibüsleri en az 5 kere kullanmışımdır buradaki 3 ay içinde. Uzun lafı kısası kötü birşey olmadı. Ama tabi burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var o da gece vakti bu minibüslere binmemek. Gündüz gayet kalabalık oluyor, içerisi kadın ve çocuk dolu oluyor. Bu durumda binmenizde sakınca olmuyor. Ama mesela baktınız içeride şoför bir de bir iki adam var, o zaman binmede tereddüt edebilirsiniz.

TREN

Cape Town’da insanların kullanmaktan çekindiği bir başka vasıta da tren. Bunun sebebi beyaz minibüslerle aynı tabi.

Önce trenlerden bahsedeyim. İki çeşit sınıf var; birinci ve üçüncü. Açıkçası bana kalsa iki sınıf arasında kesinlikle fark yok. Birinci sınıf koltukları yırtık pırtık olabiliyor mesela.

Daha önce Muizenberg ve Stellenbosch gibi uzak yerlere gitmek için tren kullanmıştım. Üçüncü sınıfa hiç binmedim, birinci sınıf ise tek yön Muizenberg için 10, Stellenbosch için 13 Rand idi.

Açıkçası gündüzleri genelde tren kalabalık olduğu için soyulma gibi bir endişem olmamıştı. Dolayısıyla vagonların tenha olduğu gece saatlerinde treni kullanmamanızı önerebilirim. Gündüz de yine kalabalık olan vagonlarda bulunmaya gayret gösterin.

Trenlerle ilgili bir diğer sıkıntı da bazen vaktinde gelmeyişleri. Bir keresinde bir arkadaşım Muizenberg’de saatlerce beklemek zorunda kalmıştı tren bir türlü gelmediği için.

ÜBER

Toplu taşıma kullanamayacağımın kesinleştiği durumlarda ilk ve tek tercihim kesinlikle Über oluyor.

Fikir sahibi olmanız açısından Bo-kaaptan çeşitli yerlere Über fiyatlarını yazıyorum:

Long, Loop, Bree, Kloof ve Orange St., Waterfront 20 Rand (zaten fiyatlandırma 20’den başlıyor)

Gardens, Waterfront: 26-30 R

Woodstock, Greenpoint: 40 R

Observatory, Seapoint: 60-70 R

Camps Bay, Rondebosch, Claremont: 90-100 R

Überi telefonunuza indirdiğinizde ödemeyi kartla ya da nakit olarak yapacağınızı belirleyebiliyorsunuz.

Gideceğiniz adresi belirlediğinizde karşınıza fiyat listeleri çıkıyor. Kaç kişi olduğunuza bağlı olarak farklı büyüklüklerde araba çağırabiliyorsunuz. Tabi bizdeki Türk aklı, yani “abi 5 kişi arkaya iki kişi de öne sıkışsak oldu bu iş” kafası burada sökmüyor. Eğer arabanın alabileceğinden çok daha kalabalıksanız şoför sizi almayı reddedebiliyor.

Black Mirror’da herkesin birbirine puan verdiği bir bölüm vardı. Über’de de buna benzer bir sistem var, siz şoförleri puanlayabildiğiniz gibi onlar da sizi puanlayabiliyor. Eğer puanınız çok düşükse şoförler sizi almayı reddedebiliyor mesela. Dolayısıyla puanınızı yüksek tutmak için arabaya bindiğinizde kemer takmak, şoförlere kibar davranmak gibi konuları unutmayın. Tabi böyleyince bunları sadece puan almak için yapın diyormuş gibi oldum ama alakası yok tabi, siz insanlık adına bunları her türlü yapın. Üstelik bazı şoförlerle çok ilginç ve eğlenceli muhabbetlerim olmuştu. Çoğu zaten diğer Afrika ülkelerinden geldikleri için Türkiye’yi az çok biliyorlar. Benimle politika konuşanların sayısı azımsanacak gibi değildi.

2 thoughts on “Cape Town’da Ulaşım Mevzusu Hakkında

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
29 × 13 =


*