Garden Route 2. Gün: Uzay Gemisi Değil Mağara

Sabah uyandığımda baştan aşağı sırılsıklamdım. Sadece ben değil, çadırın iç ve dış yüzeyi de sırılsıklamdı. Gerçi sanırım gece sis olmasından kaynaklanıyor olabilirdi bu. Ateşim yoktu, yorgunluğum da geçmişti. Sadece boğazım hala ağrıyordu fazlasıyla. Ama kesinlikle Cape Town’a geri dönmemi gerektirecek bir durum yoktu.

Çadırı açıp dışarı çıktım, inanılmaz bir sıcak var. Diğer çadırdan kıkırdamayla başlayıp kahkahaya dönüşen sesler gelmeye başladı. Çok geçmeden bizimkiler de çadırdan çıktı.

Kamp alanı-eşyalarımız

Dün gece öyle bir inliyormuşum ki baya korkmuşlar ve beni uyandırıp uyandırmamak konusunda tereddüte düşmüşler. Öte yandan çıkardığım seslerin başka türlü yorumlanabileceğini düşünmüşler. Herhalde gece şeytan çıkarma ayini yaptım kendi kendime.

Neyse, dünden kalanlarla kahvaltımızı yapıp yola revan olduk.

İlk durağımız Rust en Vrede isimli bir şelale, Oudtshoorn’un 18 km uzaklığında. Tarih boyunca civar kasabalarda belli dönemlerde kuraklık olmuş. Halkın su ihtiyacı bu nehirden çekilen su ile karşılanmış.

Giriş ücreti araba başı 60 Rand. Güvenlikten geçtikten sonra arabanızı park edip 300 metre kadar yürüdüğünüzde şelaleye ulaşıyorsunuz. Son derece dinlendirici ve huzur verici bir manzara.

Rust En Vrede

Burada yarım saat kadar kaldıktan sonra sonraki durağımız olan Cango Caves mağaralarına doğru yol alıyoruz. Burası Afrika’nın en büyük ve görkemli mağaralarından biri. Uzunluk olarak 250 m, derinlik olarak 50 m imiş. Mağaranın bazı noktalarında duvar resimleri varmış, ilk insanların varlığını kanıtlar nitelikte. Mağaranın tam olarak keşfi 1780 Jacobus van Zyl isimli bir çiftçi tarafından başlatılmış. 12 yıl içerisinde mağaranın önemli bir kısmı keşfedilmiş, ancak bununla birlikte içerideki devasa sarkıt ve dikitler çalınıp hediyelik eşya yapımında kullanılmaya başlanmış. Bunun üzerine 1820 yılında buradaki kaya oluşumlarının korunması için bir yasa çıkartılmış.

1938 yılında burası UNESCO tarafından koruma altına alınıyor, 1964 yılında ise aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz giriş açılıyor.

Bu mağarayı gezmenin iki yolu vardı, 110 rand verip normal turlara katılabilir, ya da 160 rand vererek macera turlarına katılabilirdik. Tabi ki ikincisini yaptık. Bu arada turlar belli saatlerde oluyor, yani canınız istediği an giremiyorsunuz.

Bizimle birlikte macera turuna katılan toplamda 20-25 kişi vardı. İçeri girdikten birkaç dakika sonra tur rehberlerinden biri bizi bir kenara ayırdı. Daha sonra biz farklı bir yola saptık.

Zorlu yerlerin başladığı noktada tur rehberi bize yapacağımız şeyleri, yani temel olarak daracık tünellerden sürünerek, kayarak ve hatta yukarı tırmanarak geçeceğimizi anlattı. Bir de uyarıda bulundu, klostrofobi, astım, tansiyon gibi hastalıkları olanların ve hamile olanların bu tura katılmasının sakıncalı olduğunu söyledi. Bildiğim kadarıyla bende bunların hiç biri yoktu.

Mağaradaki macera turunu şöyle tanımlayabilirim. Gerçekleştirirken bu tura katıldığım için kendime binlerde farklı şekilde küfür ediyorken sonraki günlerde vakit geçtikçe “la aslında ne eğlenceliymiş bir daha olsa da gitsem” derken buldum kendimi. Hele ki kaya oluşumlarını tanımlamak için etkileyici kelimesi o kadar yetersiz kalıyor ki. Mağarayı dolaşırken kendinizi Alien filminde sanıyorsunuz, her an o acaip sarkıt ve dikitlerin içinden face hugger ya da chest burster xenomorph çıkacak zannediyorsunuz.

Cango Caves

Ama gerçekten inanılmaz dar tünellerden sürünerek, kayarak ya da tırmanarak geçmeniz gerektiğini söylemem gerekir. Bana inanmıyorsanız fotoğraflara bakın.

Mesela bu delikten 4 m kadar yukarı tırmanılıyor.

Öğleden sonraki durağımız ise mağaraya giderken yol üzerinde geçtiğimiz kocaman bahçeli bir restorandı. Aslında burası restoran/otel/devekuşu çiftliği karışımı bir şeydi.

Yerin adı Wilgewangel Holiday Farm. Bahçesinde yemek yiyebileceğimiz masalar, çocuklar için oyun alanları, devekuşu ve deveye binilebilen alanlar ve göletin üzerinde zipline yapma olanağı vardı. Ayrıca restoranın içinde bir de hediyelik eşya bölümü vardı.

Yemek fiyatları burada beklediğimden çok daha ucuzdu. Mesela ben cheeseburger menü söyledim ve 60 Rand gibi bir paraya geldi. Ama hamburgerlerini de öyle aşırı beğenmedim. Tövbe estağfurullah ne koymuşlar o köftenin içine diye düşündürmüştü.

Neyse ki akşam yine braai yapacaktık. Alışveriş yaparken bizimkilere bu sefer o iğrenç sosisten almama konusunda baskı yaptım ve bu sefer alınacak et önerisini ben yaptım ve böylece çöp şiş yapmak için kuşbaşı dana eti aldık. yanına patates haşladık, salata vs derken ilk gün yaptığımız barbeküye göre çok daha lezzetli oldu. Bir de hastalığım büyük oranla iyiye gittiği için iştahım önceki güne göre çok daha iyiydi. Dolayısıyla midemi ve kalbimi mutlu etmiş bir şekilde girdim uyku tulumuna.

Yazımı noktalamadan önce burada yapabileceğiniz ama bizim vakitsizlikten yapamadığımız iki aktiviteye de yer vereyim:

Cango Wildlife Ranch: Burası aslında hayvanat bahçesi. Buranın sahipleri buradaki nadir hayvan türlerini aslında korumaya aldıklarını ve dışarının onlar için güvenli olmadığını savunuyor. Buradaki aktiviteler arasında yaklaşık bir saat süren ve 90 farklı hayvan türünün tanıtıldığı rehberli turlar, çita gibi hayvanlarla yakın temas (okşama fotoğraf çektirme vs) ve timsahların olduğu bir havuza kafesle dalış gibi heyecan verici aktiviteler var. Biz Addo Elephant Park’a gideceğimiz için burayı atlamaya karar vermiştik. Giriş ücreti 170 R, ancak bir saatlik tur dışındaki aktiviteler ekstra ücrete giriyormuş.

Ostrich Farm: Adı üzerinde devekuşu çiftliği. Buraya özel devekuşu türünü kapsamlı bir şekilde tanıyabileceğiniz bir turmuş. Turlar 45 dakika sürüyor. Burada devekuşlarına sarılıp onları öpebiliyormuşsunuz (valla sitelerinde öyle yazıyor skjaknjds), devekuşları size boyun masajı vs yapıyormuş. Bir de bu türün tarihi hakkında sizi bilgilendiriyorlarmış. Girişi kişi başı 110 R.

Ertesi gün Oudtshoorn’a veda vakti, istikamet Wilderness kasabası olacaktı.

One thought on “Garden Route 2. Gün: Uzay Gemisi Değil Mağara

  1. Merhaba, yazınız için teşekkürler. Blog yazarlarının sosyal paylaşım ve buluşma noktasına sizleri de bekleriz. Böylelikle içeriklerinizi diğer blog yazarlarına tanıtabilir ve diğer blog yazarlarıyla kolaylıkla iletişim kurabilirsiniz. İyi çalışmalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
23 − 4 =


*