Stellenbosch’ta Yapılacak 7 Şarapsız Aktivite

Şarapsız demek istedim çünkü Stellenbosch deyince aslında insanların aklına hep şarap geliyor. Aslında haksız değiller, şöyle ki kolonileşme zamanında Huguenot diye adlandırılan Fransız asıllı protestanlardan Güney Afrika’ya baya bir göç olmuş. Bu insanlar 17. yüzyılın sonlarında buraya göç ederken tabi ki kültürlerini de götürmüş ve çok da iyi muhafaza etmişler. Dolayısıyla üzüm yetiştirmeye elverişli toprakları ve iklimi de bulunca burayı ülkenin şarap üretim merkezi haline getirmişler. Ama Stellenbosch’ta gezilecek yerler sadece bundan ibaret değil.

Stellenbosch’a ilk adım attığım andan itibaren Güney Afrika ile Hollanda arasında bir solucan deliği keşfetmiş ve bir anda kendinizi Hollanda’nın küçücük sakin kasabalarından birinde bulmuş gibi hissetmiştim. Bembeyaz, tek katlı yan yana dizilmiş evler, yol boyunca mevsimden mevsime renk değiştiren ağaçlar, sessizlik, huzur. Bir de tabi bölge halkının yüzde 70’inin Dutch kökenli Afrikaans olması. Kimileri buraya hala Apartheid’in son kalesi der, hele ki Stellenbosch Üniveritesi’nde okuyan ve beyaz olmayan insanlar.

 

Dolayısıyla Cape Town’dan sonra burası çok çok farklı bir deneyim sunuyor Stellenbosch. Bu yazımda burada şarap tadımı dışında yapabileceklerinizden bahsedeyim, şarap tadımı için de ayrıca bir yazı yine yazarım zaten.

Creme de Levain

Waffle sevenler online mı? Burası benim Stellenbosch’ta oturduğum ilk kafeydi. Sokakta yürürken aldığım waffle kokusuna karşı koyamayıp içeri dalmıştım. Waffle’ı Belçika usulü yapıyorlarmış. Usullerden pek anlamam ama hamuru oldukça dolgun ve tatlıydı. Normalde waffle yerken daha çok üzerindeki çikolatanın tadını alırsınız ya, bunda ben waffle’ın tadını daha çok alıyordum nedense ve hoşuma gitmişti. 45 Rand gibi bişey waffleları.

Botanik Bahçe: 

Üniversitenin botanik bahçesi mi olurmuş? Ben şahsen böyle diyordum ama baya baya varmış. 1925 yılında kurulan bu bahçe ülkenin en eski üniversite botanik bahçesiymiş. Uzaktan boyut olarak küçük görünse de aslında içerisi oldukça kapsamlı. Farklı iklim türlerinden bitkiler mevcut, her biri bahçenin farklı bir kısmına dikilmiş ve sıcaklıkla nem ona göre ayarlanmış. Buranın girişi 10 Rand.

Stellenbosch Üniversitesi:

Hukuk Fakültesi

 

Stellenbosch Üniversitesi demişken; bazı şehirler ve kasabalar vardır, oraya kurulan bir üniversite o bölgeye ayrı bir kimlik kazandırır. Stellenbosch da öyle bir üniversite. 19. yüzyılın sonlarına doğru aslında bir spor salonu olarak açılmış. Sonra devlet burayı bir eğitim kurumu haline getirmek için zamanla profesörler atamaya başlamış, ama resmi olarak üniversite kabul edilmesi 1918 yılında olabiliyor ancak. Bugün UCT ile birlikte Afrika’nın en iyi üniversiteleri arasında gösteriliyor ve dünya sıralamarında da oldukça iyi bir sırada. Ayrıca dünyanın ilk penis nakli de burada gerçekleştirilmiş. Hatta adamın sonradan çocuğu bile olmuş.

Eğitim dilinde Afrikaans hala oldukça baskın (UCT’nin aksine), hatta bu nedenle Afrikaans kökenli olmayan insanlar zamanında protesto bile yapmış.

Tarih kokan bu üniversiteyi karış karış gezin vaktiniz varsa. Ayrıca kampüsün içinde bir de müze var(mış). 1907 yılında Rönesans mimarisi ile inşa edilmiş ve bu açıdan ülkede türünün ilk örneği.

Root 44 Market: 

http://media.whatsonincapetown.com/2013/05/Root-44-Market-at-Audacia-Wine-Farm.jpg

Stellenbosch’a gelip yerli bir pazara uğramadan çıkabileceğinizi mi sandınız? Bu marketler arasında en ünlüsü kasabanın biraz dışında kalan Root 44 adlı mekan. Burası sadece yöresel yemekleri tadabileceğiniz bir yer değil, dünya mutfakları, çeşitli içecekler, antika eşyalar, el işlemleri ve daha bir sürü şey mevcut. Tabi buradan birşey satın almak biraz tuzlu olabilir ona lafım yok. Burada ayrıca canlı performanslar da düzenleniyor. Burası sadece haftasonları açık. Bir de ani bastıran yağmura karşı koruma amaçlı pazarın üzeri örtülü oluyor.

Steam Restaurant

Acıkırsanız ya da canınız kahve çekerse diye bunu da buraya bırakıyorum. Adından anlaşılabileceği gibi (Steam buhar demek) buranın dizaynını öyle bir yapmışlar ki içerisi böyle buhar makineleriyle dolu. Bilimkurgu alt-türlerinden biri olan steampunk temasını uygulamaya çalışmışlar. Ben buranın burger ve milkshakelerini çok sevmiştim, hele ki Contraptor Burger diye birşey var ki burası neredeyse bununla ünlü olmuş.

Turkspirit

Güney Afrika çok aşırı bilinen bir yer olmadığı için burada sanki Türk bulmak imkansız gibi geliyor. Halbuki ben sırf şu bir ayda 5 tane Türkle tanıştım. Bunlardan biri de Stellenbosch’ta mekan işletiyor. Mekanı adı Türkspirit. Burayı Afrikaans bir arkadaşımdan duymam da baya komik oldu aslında.

Kafeye ait fotoğraf ve videolar için sizi instagrama alayım canlar.

Dilek Abla 99 depremi ve krizden sonra birkaç arkadaşıyla kendini Güney Afrika’da bulmuş. Sonra bir şekilde kendi ayakları üstünde durmakla kalmayıp burada böyle bir mekan açmış. Yemek olarak Türk kahvaltısı, pide, simit, lokum, tatlı ve meşrubat var. Demlenmiş Türk Çayı’nın ne kadar güzel birşey olduğunu burada bir kez daha anladım. Simit, lokum ve kahveyi de oldukça başarılı bulduğumu belirteyim. Dilek Abla ise değişik bir insan, hoş sohbet. Bir de meslektaşmışız  (kimya mühendisliği ), oradan da artı bir puan.

Stellenbosch Museum & Müze ve Galeriler

Burası aslında 4 farklı evden oluşan bir kompleks. Evlerin inşa edildiği tarihler sırasıyla 1700 lü yılların başı, sonu, 1800lü yılların başı ve sonu. Farklı dönemlerde kurulan evlerin iç ve dış mimarisindeki değişimi görebilir, bu evlerde yaşamış olan soyluların ve devlet adamlarının yaşam tarzlarını inceleyebilirsiniz. Girişi 35 Rand.

İçinizdeki çocuğu ya da yanınızdaki çocukları eğlendirmek için gidebileceğiniz bir adet oyuncak müzesi de mevcut.

Heykellere meraklıysanız Rupert Museum’a gidin.

Stellenbosch demek sokaklarında iki üç adımda bir karşınıza galeri ve müze çıkması demek. Muhtemelen siz de yemyeşil sokaklarında beyaz evlerin önünden geçerken benim henüz keşfedemediğim yerler keşfedebilirsiniz.

Ben de yeni keşifler yaptıkça buraya ekleyeceğim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
9 + 26 =


*