Yeni ve Eski İç İçe: Seul’de Saraylar

Seul’de gibi hareketli ve kalabalık bir şehirde aşağıdaki gibi bir manzara bulabileceğinizi düşünemezdiniz değil mi? Tarihi eserlerin inanılmaz bir titizlikle korunmasına ve yaşatılmasına bir başka örnek de Seul’de bulunan saraylar.

img_4086

Kore topraklarında Goryeo Krallığı’nın yıkılmasından sonraki dönemde kurulan Joseon Krallığı tam beş yüzyıl varlığını sürdürüyor. 14. yüzyılın sonlarına doğru başkent Seul’e taşınmış (o zamanki adı Hanseong- Han Nehri’nin kıyısında olması nedeniyle).

19. yüzyıla kadar gelen süreçte Seul’de “five grand palaces” adı altında beş tane kraliyet sarayı inşa ediliyor: Changdeokgung, Changgyeonggung, Deoksugung, Gyeongbokgung and Gyeonghuigung. 17. yüzyıla kadar Gyeongbokgung, 17-19. yüzyıllar arasında da Changdeokgung ana saray olarak kullanılıyor.

Dilerseniz gökdelenlerin arasından çıkıp bu eski saraylara ve gökkuşağının renklerine bürünen bahçelerine bir bakıp çıkalım.

Gyeongbokgung

1395 yılında kurulan Gyeongbok Sarayı diğerlerine göre daha kuzeyde ve içlerinden en büyüğü. Burası kraliyet ailesinin, soyluların ve hükümetin ikamet ettiği saray olup bu konumunu 16. yüzyılın sonlarına kadar korumuş ve krallığın bütünlüğünü simgelemekteymiş. Yapıldığı yer de Seul’un kalbi olarak anılıyormuş. Burada kralın ve ailesinin yaşadığı, devlet adamlarıyla toplantı yaptığı, konuklarını ağırladığı, bunun yanında kraliyet ailesinin ve soyluların eğlenceler düzenlediği binalar yer alıyor.

img_4160

img_4171 img_4172 img_4176 img_4185

Saray tarihte iki kere Japon istilasına maruz kalarak çok büyük hasarlar görmüş ve kullanılamaz hale gelmiş. İlki 1592-1598 yılları arasında imparator Toyotomi Hideyoshi’nin Kore ve Çin’i işgal ettiği sırada gerçekleşiyor. Bu dönemde kraliyet ailesi yine Seul’deki Changdeokgung’a taşınıyor.

19. yüzyılda restorasyon çalışmaları sayesinde binaların büyük bir kısmı eski haline getirilse de bu sefer 20. yüzyılın başlarında ikinci bir Japon istilası sonucu (haydaa) binaların çoğu onarılamaz şekilde yok ediliyor.  Günümüzde restorasyon çalışmaları hala devam ediyor ve önemli binaların eski Kore mimarisine göre yeniden inşa edilmesi için titizlikle süren bir çalışma var.

Giriş 3000 won

Changdeokgung

Changedeok Sarayı Seul’de 1405 yılında kurulmuş. Gyeongbok Sarayı ve şehrin doğası ile mükemmel bir harmoni oluşturması istenmiş. O yüzdendir ki tam da Gyeongbok Sarayı’nın karşısına yapılmış. Gyeongbok Sarayı’nda binalar belli bir eksenin etrafında düzenli olarak inşa edilmişken burada binalar tamamen dağların uzanışına paralel olacak şekilde doğayla uyumlu olarak inşa ediliyor.

img_4041

img_4047
Burası Kral’ın dostlarıyla içkili oyunlar oynadığı bir havuzmuş. Kafiyeli cümle kurma yarışına giriyorlarmış ve kaybeden şarap içiyormuş. (Keyf)
img_4035
Bu havuz Dünya’yı simgeliyor. İnanışa göre Dünya kare şeklindeymiş ve cennet de Dünya’nın en orta noktasında yuvarlak halindeymiş (burada ağacın dikili olduğu adacık da cenneti simgeliyor)
img_4075
Burası eskiden pirinç hasat edilen yermiş. Toplanan pirinç yemek ve şarap yapımında kullanılıyor. Günümüzde de her yıl geleneksel olarak Pirinç Hasadı için festival düzenleniyormuş.

img_4032 img_4045

1590’lı yıllarda Japon işgali sırasında yıkılan binalar 1610 yılında yeniden restore ediliyor ve sonraki 270 yıl boyunca ana kraliyet sarayı olarak burası kullanılıyor. Kore İmparatorluğu’nun son imparatoru olan Sunjong da ölümüne kadar Seul’de burada ikamet etmiş.

20. yüzyıldaki işgalde aldığı hasarı gidermek ve binaları yeniden inşa etmek için Gyeongbok Sarayı’nın kalıntılarından parça bile alınmış.

Changdeokgung Sarayı’nın en güzel kısmı ise sarayın devasa bahçesi, yani Huwon. 300 yıllık ağaçlar, süs havuzları ve rengarenk çiçeklerle dolu bu muhteşem bahçe o dönemde halka açık olmadığı için Secret Garden da deniyormuş. Hatta üst düzey devlet adamları bile kralın izni olmadan giremiyor buralara. Bu bahçe kralın ve ailesinin dinlendiği, özel eğlenceler düzenlediği cennetten bir köşe haline gelmiş.

Ben kral olsam buradan çıkamazdım valla, Lale Devri başlardı Kore’de yemin ediyorum. Böyle bir bahçe yok!

img_4086

Saraya giriş 3000, Huwon’a giriş 5000 won (ayrıca) ve ücrete dahil olana bedava rehberli turlar var.

Changgyeonggung

1418 yılında Seul’de inşa edilmiş. Burası aslında Changdeokgung ile komşu ve binalar tıpkı oradaki gibi belli bir plana bağlı kalmadan inşa edilmiş. Changdeok Sarayı’nda zamanla baş gösteren yer sıkıntısı nedeniyle burası prenseslere, soylu kadınlara ve kralların ikinci eşlerine/ sevgililerine ev sahipliği yapmış (Seksizm at its best).

img_4091 img_4102 img_4108

Japonlar sömürge döneminde bu sarayı yıkıp yerine botanik bahçe, müze ve hayvanat bahçesi gibi şeyler yaptırmışlar. 1950’li yıllarda Kore Savaşı’nda bu yapılar ciddi anlamda hasar görmüş, hatta hayvanat bahçesi sonradan başka yere taşınmış. Restorasyon çalışmaları bugün hala devam ediyor.

Giriş 1000 won

Deoksugung

Devlet adamlarının yaşadığı bu saray ilk başta kral Seongjong’un kardeşi Prens Wolsan’ın yaşadığı yermiş. Burası da diğer yerler gibi yıkılıp durmuş, özellikle Japon istilası sırasında.

http://3.bp.blogspot.com/-KOByX2zqfac/U0vwdCqzCVI/AAAAAAAAP9E/fVFKWUmr9DQ/s1600/IMG_4521.JPG

Buranın diğer saraylardan farkı binalarının ve bahçesinin Kore mimarisinden çok batı mimarisine uygun olarak yapılmış olması.

Giriş: 1000 won

Gyeonghuigung

1600’lü yıllarda kurulan bu saray aslında daha çok “istemem yan cebime” konumundaymış. Acil durumlarda ve savaşlarda kralların gerektiğinde kaçıp sığınabilmesi için yapılmış.

http://1.bp.blogspot.com/-Hp5haGjx7mI/U57PpEUTPcI/AAAAAAAAqOc/p6EipWr7W5E/s1600/Gyeonghuigung+001.jpg

Japonlar Kore’yi işgal ettiklerinde buradaki binaları yıkıp yerine bir okul inşa ediyorlar. Bina kalıntıları sökülerek şehrin diğer bölgelerine taşınıyor. Restorasyon çalışmaları 1990’lı yıllarda başlamış ve bugün hala devam etmekte.

Buraya giriş bedava.

Kombine bilet

Bu sarayların hepsine topluca girebileceğiniz 10000 won değerinde bir bilet var. Bunu satın alarak 5 saraya+ Changdeokgung’daki Huwon bahçesine giriş yapma hakkınız oluyor. Yalnız size tavsiyem her güne bir saray gezisi koymanız. Üst üste gezdiğinizde biraz fazla bunaltıcı olabilir. Ancak özellikle Gyeongbok ve Changdeok Sarayları’nın muhteşem bahçeleri Seul’ün karmaşasından uzaklaşıp enerji ve oksijen depolamanız için biçilmiş kaftanlar.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
18 + 5 =


*