Japonya’nın Büyülü Kalesi: Himeji

Japonya’nın en büyük ve en gösterici kalesi Himeji’ye hoşgeldiniz!

img_0108

Gerçekten burası benim Japonya’ya seyahat etmek konusunda son ve net kararımı vermemi sağlamıştı. İnternette gördüğüm zaman bu büyülü kaleyi görmem gerektiğini anlamıştım.

Burası görüntü olarak kanatlarını açmış beyaz bir balıkçıl kuşuna benziyor. Bu nedenle kaleye aynı zamanda bu anlama gelen Hakura-jo da deniyor.

Bu kalenin belki de en ilginç özelliği İkinci Dünya Savaşı sırasında bombalanmasına rağmen tek bir hasar almadan ayakta durabilmesi. Sırf bu yüzden bile büyülü sıfatını fazlasıyla hak ediyor.

TARİHİ

Himeji Kalesi’nin ilk temelleri Muromachi Dönemi’nin ilk yıllarında atılıyor. O zamanın Harima Viyaleti sınırları içerisinde yer alan Himeyama Tepesi’ne eyaletin yönetimindeki Akamatsu Norimara tarafından bir kale inşa ediliyor. 1346 yılında oğlu kaleyi genişletiyor. Daha sonra da feodal yönetim boyunca kale çeşitli eklemelerle büyümeye devam ediyor.

16. yüzyılda Japonya’daki feodal boyların çoğunu ele geçirip birleştiren Toyotomi Hideyoshi burada üç katlı bir kale inşa ediyor. 17. yüzyılın başlarında kaleye üç hendek ekletiliyor ve kale bugünkü görünümüne kavuşuyor.

Meiji döneminde İmparator Meiji Japonya’daki feodal sisteme tamamen son verdiğinde kalelerin çoğunu yıkıyor ancak buraya dokunmamış, hatta burayı geçici olarak askeri kışla olarak kullanıyor.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Himeji Kalesi’nin çevresindeki çoğu bina inanılmaz hasar görüyor ancak kale savaşı çok az hasarla atlatıyor. Hatta tepesine bir bomba bırakılıyor, ancak mucizevi bir şekilde patlamıyor. 1993 yılında UNESCO tarihi mirasları listesine giren kale 95 yılında oldukça büyük bir depremden yine hasar almadan kurtuluyor. Uzmanlar bunu kalenin temelinin çok sağlam bir şekilde inşa edilmesine bağlıyor.

ULAŞIM

Himeji şehrine Osaka’dan kolayca ulaşabilir ve günübirlik gezi düzenleyebilirsiniz. En kolay ve ucuz ulaşım yolu Osaka Station üzerinden  JR Tokaido-Sanyo Line’a Aboshi yönünde binmek. Yaklaşık bir buçuk saatlik bir yolculuktan sonra Himeji durağında ineceksiniz.

İstasyondan çıktığınızda zaten direkt uzaktan görünüyor kale. 15 dklık bir yürüyüşten sonra ulaşıyorsunuz.

img_0104

GİRİŞ SAATLERİ VE ÜCRET

09:00-17:00 (İçeri ziyaretçi alımı 16:00’da bitiyor)

Ücret: 1000 yen (yaklaşık 10 dolar)

İÇERİSİ

Himeji Kalesi’ne Otemon Gate adlı yerden giriş yapılıyor. İlkbaharda burası tamamen kiraz ağaçlarıyla kaplı oluyormuş. Buradan kale avlusuna çıkıp kaleyi tüm ihtişamıyla görebilirsiniz. Biletler de buradan alınıyor, daha sonra Hishi Gate’den geçerek paralı bölgeye giriş yapıyorsunuz.

img_0105

Buradan kalenin girişini bulmak biraz zor oluyor, tabela olmasına rağmen. Avlunun ve çevresinin bu şekilde dolambaçlı olmasının aslında bir amacı varmış, o da olası bir işgal durumunda düşmanı yavaşlatmak.

Binanın ana giriş kapısı altı katlı yapının en alt katından oluyor. İçeri girerken ayakkabılarınızı çıkartmanız gerekiyor. Merdivenler de biraz dar ve dik, hatta çıkarken dikkatli olmazsanız tam arkanızda duran kişinin suratına tekme atmanız bile olası. En üst katta küçük bir mabet var, bunun dışında kalenin avlusunun ve çevresinin manzarasını izleyebiliyorsunuz.

img_0132

İçeriyi gezerken kalenin sadece akıllara durgun veren bir estetik anlayışla değil, aynı zamanda son derece gelişmiş bir mühendislik anlayışıyla inşa edildiğini anlıyorsunuz. Her şey adeta kalenin en iyi şekilde savunulması için düşünülmüş. Mesela duvarlarda ufak ufak pencereler var dışarı açılan. Bunların yapılış amacı kalenin girişine ulaşan düşmanların üzerine taş ve kızgın yağ dökmek ya da onlara ok atmak.

20161020_141651

Savunma amaçlı küçük pencere. Bunlardan yaklaşık 1000 adet varmış kalede
Savunma amaçlı küçük pencere. Bunlardan yaklaşık 1000 adet varmış kalede

Kaleye beyaz rengini veren yapılış maddesi alçı. Bu maddenin en büyük avantajı yanmaz olduğu için kaleyi yangınlardan koruyor olması.

Çatıların uçlarının yukarı kıvrık olarak inşa edilmesinin amacı da yağmur ve kar gibi durumlarda kalenin içinin kuru kalmasını sağlamak.

img_0111

Ana binadan çıktıktan sonra yönetici eşlerinin ve ailelerinin yaşadığı küçük binaya geçiş yapabilirsiniz.

Kaleyi gezmek hızınıza bağlı olarak 2-3 saat alıyor.

Eğer vaktiniz varsa Koko-en isimli bahçeyi de gezebilirsiniz. Burası kalenin koruyucu lordları tarafından kullanılan bir kompleks, özellikle sonbaharda muhteşem renklere bürünen bir bahçeye sahip. Burayı gezmek isterseniz Himeji Kalesi’ne girişte 1000 yerine 1040 yen ödemeniz gerekiyor.

Bunun dışında istasyondan kaleye uzanan ana cadde, yani Otemae-dori üzerinde dolaşıp hediyelik eşya dükkanlarını ve pasajları ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
25 × 26 =


*