Japonya’yı Ucuza Gezmek: Şehir Efsanesi mi, Mümkün mü?

Bilenler ve bilmeyenler için özet geçeyim: Ekim ayında bir buçuk aylık bir Uzakdoğu seyahatine çıkmıştım. Seyahatimin ikinci yarısını Japonya’da geçirdim. Japonya dendiği zaman insanın aklına köklü tarihi, aşırı kibar insanları ve muhteşem doğasının yanında yüreklere kor ateşi gibi oturan hayat pahalılığı da geliyor. Evet, Japonya’ya gitmek isteyen herkes bavulunu hazırladığı gibi yola çıkamıyor. Ya da normalde ucuz bir ülkede krallar gibi geçinecek kadar parayla Japonya’ya gitmek sizi zora sokabilir. Ha evet, gittiğini ve gayet de güzel vakit geçirdiğini bildiğim bloggerlar da var ama onların yaptıklarını yapmak cesaret ve şans gerektirebilir ( otostop çekmek, parklarda uyumak, vs.)

img_0620

Bu yazımda hem Japonya’da genel olarak neyin pahalı neyin ucuz olabileceğine dair fikir vermek istiyorum. Bunun yanında hem kendi harcamalarımdan bahsedeceğim hem de harcamalarımı yaparken kullandığım tekniklere değineceğim.

JAPONYA’DA NE KADAR HARCADIM?

Açıkçası ülkeye giriş yapana kadar “Ulan acaba başka ülkeye mi gitsem, param kalmayacak yoksa” diye kendimi dürtüklüyordum. ama Güney Kore’ye kadar gelmişken Japonya’yı da görmemek olamazdı. Dolayısıyla akıllıca bir plan yaparak harcamalarımı elimden geldiğince iyi planlamaya çalıştım.

img_0626

Japonya’da kaldığım 18 gün içerisinde toplam 700 dolar harcadım. Yani günlük yaklaşık 38 dolara denk geliyor. Aslında normal bir Avrupa seyahatine çıktığınızda da aşağı yukarı bu kadar harcadığınız zamanlar oluyordur.

Harcamalarımı büyükten küçüğe ulaşım- konaklama- yemek ve diğer (alışveriş- giriş ücretleri) olarak sıralayabilirim.

ULAŞIM- ŞEHİRLER ARASI

Bütçenizi ve etinizi en çok acıtacak harcamaları Japonya’da bir şehirden başka şehre geçerken yapacağınıza garanti verebilirim. Bazı ulaşım seçenekleri öyle fiyatlara sahip ki o fiyata kolayca başka bir ülkeye uçabilir, üzerine üç gün gezebilirsiniz. Korkutmak gibi olmasın ama özellikle ülke içerisinde coğrafi bölge değiştirirken vermeniz gereken fiyatlar dudak uçuklatabilir, hatta uçuk dudaklatabilir.

Japonya için klasik üç ulaşım seçeneğimiz: Tren, uçak ve otobüs. En pahalısının uçak olacağını düşünürken insan ters köşe oluyor. İnanılmaz gelişmiş bir demiryolu sistemi var. Hani, teknolojinin son noktası. Haliyle bazı tren seferleri uçak seferleriyle aynı fiyatta, hatta daha bile pahalı oluyor. Mesela Shinkansen (bullet train) adı verilen trenler Tokyo Kyoto arası normalde otobüsle 9 saat süren yolu 3 saatte katetmekte. Saatte 320 km’ye çıkabilen bir hızdan bahsediyoruz. Bu trenlerin fiyatları da sizi kurşun gibi delip geçebilir çünkü tek yön 13000 yen ile 16000 yen arasında değişiyor. (Yen’den dolara geçmek için sondan iki sıfır silin.) Kısacası bir anda tek bir tren yolculuğuna hop diye bir haftalık hostel parası veriyorsunuz.

http://img08.deviantart.net/610d/i/2013/153/8/6/jr500_shinkansen_by_dragonslayero-d67ikco.jpg

Jr Pass diye bir olay da var tabi, bu da belirli bir zaman aralığında sınırsız tren kullanımına yarıyor, ancak bunun fiyatı da şöyle: 7 günlük pass 29110 yen, 14 günlük olan 46390 yen, 3 haftalık olan da 59350 yen. Tabi unutulmaması gereken bu biletleri sadece verilen süre içinde kullanabiliyor olmanız. Yani 7 günlük pass aldığınızda biletiniz sadece ilk kullanımdan sonraki 1 hafta içinde geçerli oluyor. 1 kere trene binseniz de aynı fiyat, 1500 kere binseniz de. Yani, belirli bir sürede çok sık tren kullanacaksanız bu passleri kullanmak işinize yarayabilir ancak kesinlikle en ucuz ulaşım yolu bu değil.
Otobüs ne güne duruyor canım arkadaşlarım? Hele ki night bus konseptli yolculuklarla hem o gecenin konaklama parasından feragat etmek varken? Japonya’da otobüsle ulaşım tren ağı kadar olmasa da gelişmiş. Yani çoğu yere otobüsle ulaşmanız mümkün. Hem de trenlerin yarı fiyatına. Mesela Kyoto Tokyo arasını 4000 yen’e gidebilmiştim, yani 40 dolar– ki bundan ucuzu ancak yürüyerek gitmek olabilir. Daha da güzeli Willer Express isimli otobüs firmasının bus passleri olması. Fiyatlar şu şekilde: 3 günlük bus pass 10000 yen, 5 günlük 12500 ve 7 günlük 15000 yen. Bu biletlerin Jr pass biletlerine göre avantajı peş peşe günlerde kullanma zorunluluğu olmayışı, aldığınız günden itibaren iki ay içerisinde istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Yani ilk hakkınızı kullandıktan beş gün sonra da ikinci hakkınızı kullanabilirsiniz, beş hafta sonra da. Ya da aynı gün içinde birden fazla otobüs yolculuğu yapabilirsiniz (maksimum 3 tane). Web sitesinde şöyle bir örnek verilmiş;

Mesela 11 Ocak’ta 3 günlük bus pass alıp kullanmaya başladınız

January 11:
06:55 Tokyo’dan hareket
12:45 Nagoya’ya varış, öğle yemeği
15:40 Nagoya’dan hareket
18:50 Osaka’ya varış, akşam yemeği
22:00 Osaka’dan hareket

12 Ocak
08:40 Fukuoka’ya varış

Yani aynı gün içinde üç otobüs yolculuğu yaptınız, bunlar tek bir güne sayılıyor ve 11 Mart’a kadar kullanabileceğiniz iki hakkınız daha oluyor. Önemli not: Gece otobüsü kullanacaksanız eğer kalkış saati gece 12’den önceyse kalkışın yapıldığı güne sayılıyor (varış ertesi sabah olsa bile).

Bu pass hakkında detaylı bilgi ve geçerli rotalar için bu siteyi inceleyebilirsiniz.

https://resources.matcha-jp.com/archive_files/id/2015/07/51479C.jpg

ULAŞIM: ŞEHİR İÇİ

Japonya’da şehir içi ulaşım da tabi ki yine baya pahalı. Genelde tek yön bilet fiyatları gideceğiniz mesafeye göre değişiyor. İki durak gidecekseniz 140-160 yen ama daha fazla gidecekseniz 230-260 yen ödemeniz gerekiyor. Otobüslerde de fiyatlar yine 230-260 yen aralığında.
Günlük bus ya da rail passlerin özellikle Kyoto ve Hiroshima’da baya hesaplı olduğunu keşfettim. Kyoto’da günlük sınırsız bus pass 500, rail pass de 600 yen. Bunları kullanmazsanız ulaşım kesinlikle çok pahalıya geliyor. Hele ki yarım saatten fazla mesafelerde tek yön için 350 yen verebiliyorsunuz.

Bunun dışında bazılarına saçma gelebilecek çok basit bir önerim var: yürümek. Mesela Tokyo’da kaldığım hostel şehrin önemli bölgelerinden biri olan Ueno’ya yürüyerek 40 dk mesafedeydi. Ben de 10 dakikada metroyla ulaşacağım mesafeyi 40 dkda yürüyerek katettim. Böylelikle şehrin ara sokaklarında yürüyüp halka karışma fırsatı da buldum. Eğer vaktiniz bolsa bünyeniz yettiğince yarım saatlik-bir saatlik mesafeleri yürüyebilirsiniz, neden olmasın?

KONAKLAMA

Japonya’da konaklama da en az ulaşım kadar karın ağrıtan bir mevzu. Özellikle Tokyo gibi büyük şehirlerde bulabileceğiniz en ucuz hostel 20-25 dolar aralığında oluyor ve başka ülkelerde aynı fiyata kaldığınız yerlerdeki konforu sunamıyorlar.
Bu konuda 3 önerim olacak. Birincisi tabi ki emektar couchsurfing’imiz. Meraklısı için sizi hemen şuraya alalım. Ama yoğun talep olacağını göz önüne alırsanız isteklerinizi iki hafta öncesinden yapmanızda fayda var. Benim vaktim olmadığı için Japonya’da courchsurfing kullanamadım ve genellikle hostellerde kaldım, yoksa çok rahat 100-150 dolar tasarruf edebilirdim tabi.
Bunun dışında bir kaç sitede okuduğum ama denemediğim bir yöntem de Japonya’da 24 saat açık olan kafe ya da fast food zincirlerine tünemek. Ama bunun biraz şans, biraz sürünme, biraz oradan oraya savrulma gerektirdiğini söyleyeyim. Mesela bir geceyi 24 saat açık olduğu yazan bir McDonald’s da geçirecekken adamlar mekanı gece 11’de şlak diye kapadılar.
Japonya seyahatimin son üç gecesinde deneyip aşırı memnun kaldığım ve size asıl önermek istediğim seçenek internet kafeler. Evet, yanlış duymadınız. Baya baya kalmalı internet kafelerden bahsediyorum. Örneğin akşam 10’da girişinizi yapıyorsunuz. 8 saat kalmak için 10-13 dolar (şehrine göre değişir) ödüyorsunuz. Sonra seçtiğiniz tipe göre size bir oda veriliyor. Oda dediğim iki kişinin zor sığacağı büyüklükte. Ama içinde yatak, size özel bilgisayar, masa, priz ve askılık oluyor. Yatak dünyanın en rahat yatağı olmasa da duş alma olanağı, geniş anime ve dvd koleksiyonları, dondurma ve meşrubatlardan bedava tüketebilme gibi etkenlerle bunu kompanse edebilirsiniz. Bonus olarak da arka planda durmadan çalan 80’ler erotik film müzikleri de cabası.

Aslında Japonya’da bu konaklama tipini benimseyerek yaşayan ve cyber-homeless olarak adlandırılan azımsanamayacak bir genç kesim varmış.

YEMEK

Japonya’yı gittiğim diğer pahalı ülkelerle kıyasladığımda (Norveç, İsveç, vs) yemek konusunda daha avantajlı olduğunu söyleyebilirim. Mesela Norveç’te ucuza yemek yemenizin tek yolu ya konserve ya da McDonalds, Subway gibi fast food zincirleri. Ama Japonya’da hem ucuz hem de sağlıklı yemek yemeniz mümkün. Şöyle ki, Japonların biraz değişik bir fast food anlayışı var. Tamamen Japon mutfağı üzerine kurulmuş fast food zincirlerinden bahsediyorum. Yani 400-600 yen fiyat aralığında gayet besleyici ve lezzetli Udon, Gyudon gibi yöresel yemeklerden yiyebiliyorsunuz. Tek farkı önceden hazırlanıp dondurulmuş olması ve siz sipariş ettiğinizde çıkartıp ısıtmaları. Ama hangimiz evimizde her gün yemek yapıyoruz, dünden dolaba koyduğunuz kuru fasülyeyi ertesi gün hiç mi yemiyorsunuz sanki?

Bu şekilde çalışan başarılı fast food zincirlerine örnek olarak Sukiya, Yoshimoya ve Matsuya’yı verebilirim.

Sukiya- http://4.bp.blogspot.com/-Nerc8wszW5k/VjWKd70ZsGI/AAAAAAAABjo/IPq4qG5p6iw/s1600/IMG_6787.jpg

Daha da ucuza yemek yemek istiyorsanız marketlerde ya da bazı hostellerde hazır satılan ramen tarzı yemekler var. Hani kettle’da su kaynatıp üzerine koyup birkaç dk beklediğiniz. Bunların fiyatları da 200-300 yen aralığında değişiyor. Fast food zincirlerindeki kadar lezzetli olmasa da işinizi görüyor diyebilirim.

Özellikle büyük şehirlerde alışveriş- restoran zincirleriyle dolu pasajlarda da yine 500-600 yen civarında doyurucu yemekler yiyebilirsiniz. Deniz mahsülleri, sushi ya da ramen yemek isterseniz 800-1000 yen gibi fiyatlara da hazırlıklı olun tabi.

 

Etli körili udon: 500 Yen
Etli körili udon: 500 Yen

GEZİ

Japonya ile ilgili en çok sevdiğim şeylerden biri de şu oldu: Çok sayıda tapınağa ve parka ücretsiz girebiliyorsunuz. Örneğin, Kyoto’nun ve hatta Japonya’nın en önemli sembollerinden olan Fushimi Inari Tapınağı’na giriş ücretsiz. Yine Kyoto’da gezilmesi gereken yerlerden biri olan Imperial Palace’a giriş bedava. Ya da Tokyo’da 45 katlı belediye binasının en tepesine çıkıp şehri tepeden seyretmek de ücretsiz. Bunun gibi pek çok örnek verilebilir. Ücretli olan tapınak ve saraylarda da girişte ödeyeceğiniz maksimum fiyat 600 yendir.

Fushimi Inari Tapınağı
Fushimi Inari Tapınağı

Tabi çok uçuk fiyatlı etkinlikler de yok değil. Mesela Osaka’da Japonya’nın ikinci büyük eğlence parkı olan Universal Studios’a giriş 67 dolar.

Japonya’da gezilecek yerlerden ya da yemek yerlerinden bahsederken ücretlerine de detaylı değineceğim zaten. Sonraki yazılarım için takipte kalmaya devam edin.

9 thoughts on “Japonya’yı Ucuza Gezmek: Şehir Efsanesi mi, Mümkün mü?

 1. İyi günler, yazınızdaki şu kısmı iyi anlayamadım.

  “Willer Express isimli otobüs firmasının bus passleri olması. Fiyatlar şu şekilde: 3 günlük bus pass 10000 yen, 5 günlük 12500 ve 7 günlük 15000 yen. Bu biletlerin Jr pass biletlerine göre avantajı peş peşe günlerde kullanma zorunluluğu olmayışı. Yani ilk hakkınızı kullandıktan beş gün sonra da ikinci hakkınızı kullanabilirsiniz, beş hafta sonra da. Ya da aynı gün içinde birden fazla otobüs yolculuğu yapabilirsiniz. ”

  Şunu mu demek istiyorsunuz. Diyelim ki ben 3 günlük pass aldım. Otobüse 3 gün binme hakkı mı veriyor sınırsız süre içinde ? 1 Kasımda 1 otobüse bindim, 10 Kasımda 2 otobüse bindim 20 Kasımda 3 otobüse bindim ve hakkım bitti öyle mi ? yoksa otobüs biniş hakkım 10 Kasımda dolmuş mu oldu 1 + 2 = 3 ile ?

  Teşekkürler, güzel yazı olmuş. İnternet Kafe olayını ilk defa duydum. Bir de en hesaplısı jr pass diye biliyordum, otobüsü anlatmanız harika olmuş. Takipteyim

  1. Merhaba Mehmet Bey, haklısınız ya tam net anlatamamışım orayı, daha anlaşılır bir şekilde yazıp eklemeler yaptım. Kontrol edebilirsiniz 🙂

   1. Çok teşekkür ederim Sayın Haritakurdu. Şimdi tam olarak anlaşıldı. Peki iki sorum daha olacak.

    1- Japonya’da otostop çekmek mümkün mü ? böyle bir kültür var mı ?
    2- Bizde yeni bir uygulama var Bla Bla Car diye. Japonya’da benzer bir uygulama var mı ? Benim tahminim vardır ama web sitesi japonca olduğu için bizim anlamamız büyük ihtimal zor olur.

    Teşekkürler, iyi yolculuklar her neredeyseniz 🙂

    1. Rica ederim 🙂 Bla Bla Car Japonya’da işliyor mu bilmiyorum ama bence Japonya otostop çekmeye en müsait olmayan ülkelerden bir tanesi. Avrupa’da sadece otostopla dolaştığını bildiğim insanlar var ama Japonya’da böyle bir anlayış pek yok, evet insanlar çok yardımsever ama bir o kadar da çekingenler. Bu konuyla ilgili de detaylı bir yazı yazacağım zaten 🙂

 2. Öncelikle merhaba.5 gün sonra Filipinler’den Osaka’ya uçacağım.Yazdığınız bilgilerden faydalanacağım.Ancak yazıda bahsettiğiniz internet kafeleri nereden bulabilirim.?En ekonomik şekilde gezmek zorundayım çünkü Şimdiden teşekkürler.

  1. Ben Hiroşima’da kaldığımı tesadüfen bulmuştum yürürken, ama Google Maps’ten de bulunabilir sanıyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
11 × 14 =


*