Dikkat Geyik Çıkabilir: Nara

Düşünün ki bizim Türkiye’de görsek “Başka Yerde Yaşayamam” capslerine konu edeceğimiz “geyik çıkabilir” tabelaları gayet ciddili bir şekilde Nara’da her tarafta var. Çünkü burada gerçekten de insandan çok geyik var!

Bu sevimli yaratıkların varlığını bir kenara koyarsak Nara şehri Japonya tarihinde aşırı önemli bir yere sahip. Şöyle diyelim, Nara Period (Nara Devri) diye bir dönem var (M.S 710-784) ve bu dönemde Çin’de hakim olan Budizm Japonya’ya ilk kez buradan giriş yapıyor. Budizm öğretilerinin anlaşılması ve yayılması için Çin alfabesindeki karakterler Japonca’ya uyarlanıyor. Yine dönemin mimarisinde Çin esintileri görmek mümkün.

Nara, Japon tarihindeki ilk kalıcı başkent olarak biliniyor. Şintoizm’e göre o döneme kadar imparatorlukta ölen her kralın ardından başkentin değişmesi gerekirmiş. Budizm’in Japonya’ya giriş yapmasıyla bu son buluyor.

Burada bulunan Todai-ji tapınağı Japonya’daki 7 büyük Budist Tapınağı içerisinde en önemlisi, ayrıca dünyanın en büyük ahşap yapılarından biri. İçerisinde ise dünyanın bronzdan yapılma en büyük Buda heykeli (Great Buddha) bulunuyor. Bu heykelin halk üzerinde o kadar büyükmüş ki, krallar başkenti bir noktada Nara’dan Kyoto’ya taşımak zorunda kalmış, böylece dini devlet işlerinden ayırmak gibi bir şey yapmışlar diyebiliriz.

Kyoto’ya ve Osaka’ya çok yakın olan Nara şehrinde doğa ve tarihle iç içe bir gün geçirmeye hazırsanız karşınızda yepisyeni bir Nara gezi rehberi!

NARA’YA ULAŞIM

Nara zaten birbirine çok yakın olan Kyoto ve Osaka şehirlerine eşit uzaklıkta, yol yaklaşık bir saat sürüyor. Ben Nara’ya Kyoto’dan geçmiştim. Kyoto’dan Nara’ya geçmenin iki yolu var ve ikisi de Kyoto Central Station’dan kalkıyor. JR Line ile yapacağınız tren yolculuğu tek yön 690 JPY (dolara çevirmek için 100’e bölün) olup 45 dk sürüyor. Kintetsu Line ile yapacağınız yolculuk ise 1110 JPY ve yolculuk 35 dk sürüyor. Herhalde 10 dk için 5 dolar fazladan vermezsiniz değil mi?

Osaka’dan gelmek istiyorsanız yine aynı iki güzergahı kullanıyorsunuz aslında. JR Line bu sefer daha pahalı olanı, 780 JPY, JR Osaka Station’dan biniyorsunuz ve 50 dk sürüyor. Kintetsu Line’ı kullanmak için Kintetsu Namba Station’dan biniyorsunuz, bu da 40 dk sürüyor ve 540 JPY.

NARA’DA GEZİLECEK YERLER

Nara Parkı:

Bu parkın en can alıcı noktası yine geyik arkadaşlar.

 

Nara’da istasyondan çıkıp Todai-ji tapınağına yürürken ilk başta geyik göremeyince biraz şüphelenmiştim, nerede lan bu geyikler gibisinden. Nara Parkı’na yaklaştığımda nihayet bir tanesini gördüm. Çocuklu bir aile yerde dinlenen geyiği kestaneleriyle besliyordu. Tabi ki kameram ve telefonumla orada bittim ve adamlar benim avucuma da birkaç kestane koydu, böylece geyiği besleme şerefine nail oldum.

Daha sonra etraftaki geyik sayısı exponential olarak arttı ve bir noktada sonsuza uzandı. Etraf geyikten geçilmez olmuştu.

Şintoizm inancına göre bu geyikler Tanrı’nın elçileri konumundaymış, bu nedenle şehirde özgürce dolaşmalarına izin veriliyor, hatta kutsal sayıldıklarını bile söyleyebiliriz. Hindistan’da sokakta inek görmek kadar normal bir durum bu. Bugün şehirde yaklaşık 1200 geyik varmış, nasıl saymışlarsa.

Parkta geyikleri beslemeniz için 200 yen’e 10’lu kraker satılıyor. Eğer bir geyik elinizdeki krakeri görürse siz daha paketini açmaya çalışırken dibinizde bitebilir, poponuzu burnuyla dürtükleyebilir, ya da kafasını aşağı yukarı sallayabilir, bu hareket de “hadisene oğlum” demekmiş.

Burada da geyik Sertab Erener’in Aşk şarkısını söylerken

Parkın içindeki Nara National Museum 1889 yılında açılmış ve Japonya’daki Budizm’i anlatan sanat eserleri burada sergileniyor.

Todai-ji Tapınağı

Yapımı 740 yılında tamamlanan Todai-ji tapınağı o dönem Japonya’daki en büyük ve ihtişamlı yapıymış. O dönemler Budizm, İpek yolu ile Çin’den Kore’ye oradan da Japonya’ya geçmiş. İlk başta  Japonya’da Kimmei isimli imparatoru ziyaret eden Koreli bir kral ona hediye olarak bir Buda heykeli ve Budizm yazıtları getiriyor. Daha sonra kral ve soylular arasında Budizm öğretileri yayıldıkça özellikle Nara döneminde Budizm’in politika üzerinde büyük etkisi olmuş. Bunun farkında olan Japon imparator Shomu Japonya’nın 66 vilayetine Budist tapınakları yaptırıyor, böylece o topraklardaki klanları bir nevi kendi bünyesinden toplamaya çalışıyor. Bu tapınakların en büyüğü olan Todai-ji de Nara’da inşa ediliyor. Todai-ji, kralın Nara’daki ve Japonya’daki mutlak egemenliğini simgeliyor diyebiliriz.

752 yılında ise tapınağın içine 86×50 m boyutlarında bir bronz heykel yapılıyor. Heykelin yapımında neredeyse Japonya’daki bütün bakır kaynakları tüketiliyor diyebilirim, zaten kendisi dünyadaki en büyük bronz Buda heykeli olur. Heykelin yapımında Çin’deki Buda heykellerinden ilham alınmış. Heykele dikkatli bakarsanız, göz kapaklarının arası açık renkte. Heykelin açılış törenine katılan Budist rahipler göz içini açık renge boyayarak kendi içlerinde bir “eye opening-göz açma” seremonisi yapıyorlar. Bu heykelin hayat bulmasını simgeliyor.

Büyüklüğü resimde anlaşılmıyor ama baya büyük

Amma çok şey yazdım, kalanını da siz gidin görün artık. Bu arada 2011 yılında buraya bir de Todai-ji Müzesi açılmış. Döneme ait sanat eserleri ve bulgular burada sergileniyor. 800 yen vererek alacağınız biletle hem tapınağa hem de bu müzeye girebiliyorsunuz.

Bu deliğin Buda Heykeli’nin burun deliğiyle aynı büyüklükte olduğuna inanılıyormuş, o yüzden buradan geçen aydınlanma yaşamış sayılıyormuş inanışa göre.

Kofuku-ji

Bu tapınak Nara ve Heian dönemlerinin en güçlü klanı olan Fujiwara ailesi tarafından 710 yılında yaptırılıyor, bu da zaten Nara’nın başkent edildiği yıl. Aslında pek çok binadan oluşan bir kompleksmiş burası ancak geriye sadece Eastern Golden Hall binası ve beş katlı bir pagoda kalmış. Bu pagoda Japonya’da Kyoto’daki Toji Tapınağı’nda bulunandan sonra en uzun ikinci pagoda.

Bu tapınağın yanıbaşında yine bir müze var, tapınakta bulunan sanat eserleri sergileniyor.

Eastern Golden Hall’a giriş 600 yen, müzeye giriş de bir 300 yen daha.

Kasuga Taisha Shrine

Burası da yine Nara Dönemi’nde kurulmuş olan bir Şinto tapınağı. Buranın temellerini de yine Fujiwara ailesi atmış. Daha sonra Şinto inancı doğrultusunda 20 yılda bir restore ediliyormuş.  Tapınağın etrafını bedavaya gezebiliyorsunuz. Burası tarih boyunca ibadete gelenlerin astığı bronz fenerlerle ünlü.

Nigatsu-do Hall

Nara’da gün batımı izlemek için daha iyi bir yer olamaz herhalde. Burası aslında Todaiji Tapınağı’nın bir parçası.

 

Burada her yıl Mart’ın 1’i ile 15’i arası Omizutori adı verilen bir festival düzenlenmekte. Eskiden burada meşaleler eşliğinde yapılan ritüellerle tanrılar çağrılırmış. Günümüzde de bu ritüelin ruhu hala yaşatılıyor ve her yıl gösteriler düzeleniyor. Ben denk gelmedim ama fotoğraflarından gördüğüm kadarıyla tapınak adeta bir alev topuna dönüşüyor. Hatta 17. yüzyılda yangın bile çıkmış.

Todai-ji tapınağından yaklaşık 5 dk merdiven çıktıktan sonra ulaştığınız bu tapınakta Nara’nın inanılmaz güzel manzarasını izleyebilirsiniz.

3 thoughts on “Dikkat Geyik Çıkabilir: Nara

  1. hikmet bey bir iki sorum olacak. Kintetsu hattiyla Naraya vardikdan sonra Todo-ji kolay bulunabiliyor mu? Kofuku-ji ile todo-ji birbirine yakin mi? Fushimi Inari-taisha tapinagi buraya yakin mi? yazinizda ratlayamadim, Kusura bakmayin. Japonya plani yapiyorum onuzdeki yil icin isinicinden cikamadim

    1. Merhaba, Fushimi Inari’den Kyoto ile ilgili yazı yazdığımda bahsedeceğim.Todai-ji ve Kofuku-ji birbirine yakın, istasyondan bulmak kolay, zaten tabelalar falan oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
29 + 8 =


*