Japonya’nın Aykırı Şehri: Osaka

Japonya’da ilk ayak bastığım şehir olduğu için Osaka’nın bende hep ayrı bir yeri var. “Japonya’dayım be!” diyebilmenin coşkusuyla baya severek dolaştım bu şehri. Aynı şekilde Osaka’da gezilecek yerleri yazmak da beni için baya zevkli olacak.

Dotonbori

Tokyo ile aralarında hep bir karşılaştırma yapılıyor Osaka’nın. Hatta Osaka biraz Japonya’nın haylaz çirkin ördek yavrusu gibi. Neden diyeceksiniz; Kyoto’dayken şöyle bir muhabbet geçmişti. Osaka’yla ilgili bir şey söylemiştim muhabbet ettiğim insanlara (ne olduğunu hatırlamıyorum). Onlar da “Osaka zaten bizden değil, kaba sabalar” tarzı bir şey söylemişti. Aynı şekilde Osaka’da yaşayanlar da Tokyo’yu pek sevmez, yapmacık bulurlar. Tabi net bir karşılaştırma yapabilir miyim bilmiyorum çünkü her iki şehirde de o kadar uzun kalmadım ama Osaka’nın kendine has bir şehir olduğunu söyleyebilirim. Hatta diyalektiği bile farklıymış; merhaba, teşekkür ederim deme şekilleri, tonlamaları vs.

Namba

İlk izlenimlerim ve ilginç bilgilerle bu dediğimi biraz daha açayım.

  • Japonya’nın güneyindeki Kansai Bölgesi’nde bulunan Osaka tarih boyunca pek çok kez başkent yapılmış. Bunun en önemli nedeni, okyanusa yakınlığı nedeniyle deniz ticaretinin önemli merkezlerinden biri olmasıymış. Budizm’in Japonya’ya ilk buradan giriş yaptığı söyleniyor.
  • Binaların ve tarihi yapıların neredeyse tamamı İkinci Dünya Savaşı’nda yerle bir olmuş ve sonradan yeniden yapılmış.
  • Evet, karşılaştırmak gerekirse burada hayat Tokyo’dakine göre biraz daha yavaş akıyor.
  • Sanırsam şehrin yüzde sekseni beyaz yakalı insanlardan oluşuyor. Bir de Güney Kore’den sonra insanlar daha bir hüzünlü ve içine kapanık geldi gözüme nedense. Ama genel kanı Tokyo’da yaşayan insanlara göre buradakilerin daha dost canlısı, samimi ve rahat oldukları. Bu farkın en önemli nedenlerinden biri tarih boyunca Osaka’da tüccarların, Tokyo’da ise bürokrat ve samurayların ağırlıklı olarak yaşamasıymış.
  • Benim dışarıda gördüğüm kadarıyla insanlar turistlere karşı dost canlısıydı. En basit örnek, metroda bir durağın yerini bulamadığımda istisnasız her seferinde bir güvenlik görevlisi yanıma gelip nereye gitmek istediğimi sorar ve yardım ederdi.
  • Osaka’da gelir düzeyinin daha düşük olduğu hatta yer yer evsiz insanlara rastlanabileceği söylenmişti o doğruymuş.
Yok böyle bir keyif
  • Özellikle şehir merkezinde köşe başında sokak sanatçısı görmüştüm ve çoğunun sesi gayet güzeldi.
  • Tokyo ile aralarındaki en önemli farklardan biri yürüyen merdivendeki düzen. Osaka’da merdivenin sol tarafından yürünürken (bizdeki gibi), Tokyo’da bunun tam tersiydi.
  • Japonya’da Türkçe’ye çevrildiğinde kulağa inanılmaz saçma gelen selamlama şekilleri var. Osaka’da özellikle kullanılan selamlama şekli “Mokkari-makka”. Anlamı are you making any money, yani para kazanıyor musun? Evet, yanlış duymadınız gerçekten böyle bir selamlaşma şekilleri var. Bizdeki işler güçler ne alemde sorusunun lafı dolandırılmadan sorulmuş versiyonu gibi birşey işte. Bizdeki “Kadının yaşı, memurun maaşı sorulmaz” mottosundan sonra alışması zor olacak bir selamlama şekli.

OSAKA’YA ULAŞIM

Osaka’ya THY aracılığıyla aktarmasız uçabileceğiniz gibi pek çok firmayla aktarmalı uçma şansınız da var.

Doğu/Güneydoğu Asya’da iseniz Osaka’ya oldukça ucuza uçabileceğiniz havayolları mevcut. Ben Güney Kore’nin Busan şehrinden 200 TL’ye uçmuştum, kullandığım havayollarının adı Easter Jet.

Japonya’da başka bir şehirden buraya ulaşmak istiyorsanız bunu tren ya da otobüsle yapabilirsiniz. Bunun en kolay yapılabileceği şehir buraya çok yakın mesafede olan Kyoto. Ulaşımı ucuza getirmenin detaylarını bütçe ile ilgili yazımda okuyabilirsiniz.

OSAKA’DA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Aşağıdaki metro haritasını gördüğünüzde ilk uçakla ülkeyi terk etmek isteyeceksiniz, kabul ediyorum, ama gerilecek birşey yok.

http://factsanddetails.com/japan/cat25/sub168/item981.html

Havayoluyla geldiyseniz Kansai Havaalanı’nda harita almayı unutmayın. Oradaki information desk’te gitmek istediğiniz yeri söylediğiniz takdirde de size yardımcı oluyorlar.

Osaka’da aslında gezilecek çok da fazla yer olmadığını göz önüne alırsak, muhtemelen zamanınızın büyük çoğunluğu Osaka Loop Line etrafında geçecek. Makinede biletinizi alırken gideceğiniz durağa göre ödeme yapıyorsunuz. Bazı makinelerde durak adını elle girerek ödemeniz gereken miktarı öğrenebiliyorsunuz. Ya da duvarlara asılı olan haritalarda duraklara ulaşım ücretleri yazıyor. 1-2 durak ötesi 240 yen iken (ki baya pahalı) uzaklık arttıkça fiyat 280, 320 diye artmaya devam ediyor.

Dilerseniz 800 yen vererek bir günlük ulaşım kartlarından alabilirsiniz. Ben hesaplama yapıp o kadar metro kullanmayacağıma kanaat getirerek almamıştım.

OSAKA’DA KONAKLAMA

Osaka Loop’a çok yakın olan Ajikawaguchi durağında bulunan J-Hoppers Osaka Universal‘da kalmıştım. Evet hosteli bulmak için aynı caddede 3-4 kez ileri geri gittiğim doğrudur, ama nedense haritada görüldüğü caddede değil onun paralelindeki sokakta bulunuyor.

Gecelik fiyatı 2250 Yen’di, aslında çok da ödemek istediğim bir miktar değildi ama iyi ki burada kalmışım diyorum. Dünyanın en sevimli hostel sahipleriyle tanışmam bu sayede oldu. Türk olduğumu duyunca bana 80’li yıllarda İran-Irak savaşı sırasında İran’da mahsur kalan Japon sivillerin THY yardımıyla kurtarıldığı operasyondan bahsettiler, sonra “Türkleri çok severiz” muhabbeti dönmüştü. Hey gidi hey. Neyse. Hostel gayet güzel ve çok sıcak bir ortamı var. Bir sürü insanla tanışma fırsatım oldu, hatta iki tane İsveçli kafa elemanla Himeji Kalesi’ne birlikte gitmiştik. Bir de 200-300 yen gibi fiyatlara çabuk pişen yemek satıyorlar, bu şekilde bir öğünümü ucuza getirebilmiştim.

OSAKA GEZİLECEK YERLER

Osaka Kalesi

Gökdelenlerin arasında dipçik gibi alakasız ama gelincik gibi güzel bir yapı. Dediğim gibi, İkinci Dünya Savaşı’nda şehir talan olduğu için Kyoto’daki gibi tarihi yapılara rastlamanız çok olası değil. Ya da köşe başında küçük tapınaklara vs.

Osaka Kalesi

Japon tarihinin önemli hükümdarlarından Toyotomi Hideyoshi‘nin emri üzerine inşa edilmiş bu kale. Hideyoshi, o dönemde Japonya’da süregelen iç savaşa son verdiği için “Great Unifier”, yani birleştirici ünvanını almış (bu ünvana sahip iki hükümdar daha var). Mutlak gücünün simgesi haline gelen Osaka Kalesi’nin inşasına ve genişletilmesine önayak olmuş. Kale onun ölümünden sonra oğlu Toyotomi Hideyori’ye geçiyor. Bu sırada Tokugawa ailesinden Tokugawa Ieyasu ile karşı karşıya geldiği savaşta yenilince Japonya’nın ve tabi kalenin yönetimi Tokugawa hanedanına geçiyor ve 200 yıl kadar yönetimi ellerinde tutuyorlar.

Osaka Kalesi

Kale 1800lü yıllarda Meiji Reformu döneminde, daha sonra da İkinci Dünya Savaşı’nda ağır hasar görmüş. Restorasyon çalışmaları 90lı yıllarda başlamış.

Kalenin tepesine çıkıp şehrin dört bir yanını izlemeyi unutmayın.

Osaka Kalesi’nin tepesinden manzara

Universal Studios

Osaka’daki bu dev eğlence parkı Amerika dışında inşa edilen ilk Universal Studios binası olma özelliğini taşıyor. Tokyo’daki Disneyland’den sonra da Japonya’nın ikinci en büyük eğlence parkı burasıymış. Açıldığı yıl olan 2001’de tam 11 milyon turist tarafından ziyaret edilmiş.

https://siacabincrew.files.wordpress.com/2011/05/universalstudiosjapan.jpg

Parkta Jurassic Park’tan tutun da Spiderman ve Harry Potter’a kadar pek çok ilginç temalı bölümler var. Tahmin edersiniz ki böyle kapsamlı bir eğlence parkına girmek için bazı şeyleri feda etmeniz gerekiyor, yani paranızı. Bu sene giriş 67 dolardı mesela.

Dolayısıyla ben gitmedim :D, çok da üzüldüğümü söyleyemem ama tercih size kalmış.

Kaiyukan

http://japanphototrip.com/wp-content/uploads/2015/03/Kaiyukan.jpg

Osaka’daki bu akvaryum dünya üzerindeki en büyük akvaryumlardan biriymiş, öyle ki içeriyi turlamak iki buçuk saat sürüyormuş. Akvaryum tam 17 tane tanktan oluşuyor ve her bir tank dünyanın farklı coğrafyalarına ait balıklar için oluşturulmuş. Her bir tankta bu canlıların doğal habitatlarını yansıtmaya çalışmışlar, tabi başarılı olmuşlar mıdır bilemem. Galiba biraz da bu tarz şeylere ön yargımdan çok gidesim gelmemişti. Gezmek isterseniz yetişkinler için giriş ücreti 23 dolar.

Shinsaibashi ve Namba

Gelelim Osaka’da eğlenceli dakikalar geçirdiğim yerlere. İki bölge var, bunlar birbirine bitişik. Bu iki bölge alışveriş, yemek, bar, gece kulübü, alışveriş merkezi, kozmetik, elektronik eşya ve daha aklınıza gelebilecek yüzlerce şeyi bünyesinde barındırıyor. Japonya’ya ait ilk kültür şokunu bu bölgelerde yaşamıştım.

Shinsaibashi
Shinsaibashi
Shinsaibashi- Oyun Salonu

DVD dükkanı diye girdiğim dükkanda en karanlık fantezilere hitap eden pornolardan başka birşey olmaması, kulakları sağır eden oyun salonları, sokak müzisyenleri, vitrinlerde şekil şükül ayakkabılar (Tokyo fashion) ve daha neler neler… Shinsaibashi bu anlamda sizi hızlı bir kültür şoku turuna çıkartacak.

Daha kendinize gelemeden Dotonbori‘ye varacaksınız, Namba bölgesine ait. Burası Osaka’da kesinlikle en çok sevdiğim yer. Aynı ada sahip olan kanalın etrafına kurulmuş olan bu göz kamaştırıcı bölge biraz Amsterdam’ı hatırlatmıştı ama. Daha çok gelecekten gelen bir Amsterdam diyebilirim. 2495 renkte neon ışıklı dev billboardlar, bıkmadan usanmadan ve beyin yıkarcasına dönen reklamlar, 3 dakikada bir kanaldan geçen tekne turları ve teknelerde size el sallayan turistler. Adeta gerçek dünyadan çıkıp başka bir boyuta geçiyor, etrafınızdaki bu karmaşada küçülüp bir noktaya dönüşüyorsunuz.

Dotonbori
Dotonbori
Dotonbori
Dotonbori’de bir oyun salonunun girişi
Halloween hazırlıkları

Tempozan

Dönme dolaba binmeyi çok severim, bilen bilir. Bu devasa dönme dolap da özellikle gece binildiğinde sizi ışıl ışıl bir manzarayla başbaşa bırakıyor. Akvaryum’un hemen bitişiğindeki Tempozan 1997 yılında kurulmuş. Sonradan öğrendiğime göre bu dönme dolap hava durumuna göre aydınlatılıyormuş. O gün hava açıksa turuncu ışıkla, bulutluysa yeşil ışıkla, yağmurluysa mavi ışıkla vb. 17 dakika süren bir turun ücreti 800 yen.

Tempozan

Umeda Sky Building

Osaka’nın finans merkezi olan Umeda bölgesinde bulunan bu bina uzay gemisinden kopup dünyaya düşen bir parça gibi bir görünüme sahip. En tepesinde her gün 10:00-22:30 saatleri arasında açık olan bir gözlemevi var. 1000 yen vererek şehri tepeden görebiliyorsunuz.

Binanın tam altından
Umeda

Shitenno-ji

Osaka’da çok fazla tapınak kalmamış olabilir ancak Shitenno-ji Japonya’daki en eski Budist tapınaklarından biriymiş. 6. yüzyılda inşa edilmiş- ki o dönemde aslında Budizm Japonya’da yayılmaya başlamamış bile. Tapınağın girişi 300 yen, etrafındaki bahçeyi gezmek isterseniz o da ayrıca 300 yen.

Shitenno-ji

Osaka Science Museum

Bilim severler ekran başına! Osaka’nın ayrı bir şehir olmasının 100. yıl dönümünde, yani 1989 yılında yapılan bu müzenin yerinde aslında daha önceden de bir müze varmış. 1937 yılında kurulan bu müze Japonya’da kurulan ilk bilim ve teknoloji müzesiymiş ve yine ülkede ilk kez planetaryum (gramer polisleri için: gökevi) buraya kurulmuş.

http://www.snapjapan.com/sites/default/files/styles/1024x768_scale/public/business/bscool/attraction-osaka-science-museum-0001-0001-0001-wikimedia-commons.jpg?itok=lrXXAfIS

Bu binanın tarihte oldukça önemli bir yeri var aslında. Nobel ödülünü kazanan ilk Japon bilim adamı, Hideki Yukawa, teorik fizikle ilgili çalışmalarını burada yürütmüş. Ayrıca Japonya üzerinde uzaydan gelen radyo dalgalarının ilk ölçüldüğü yer burasıymış. Müzenin olduğu bina bir zamanlar Osaka Üniversitesi’nin bir parçasıymış.

Müzeye giriş 400 yen.

Himeji Kalesi

Osaka’ya çok yakın olan Himeji Kalesi, Japonya’nın en büyük kalesi olup tarihteki yeri büyük. Buraya yaptığım günübirlik gezi hakkındaki yazıma şuradan ulaşabilirsiniz.

OSAKA YEME-İÇME 

Eğer J-Hoppers Universal Hostel’e yolunuz düşerse bu bölgede güzel bir kahvaltı mekanı var. İsmi de Cafe Rest. Hostel’in paralelindeki sokağın üzerinde. Tost+Salata+Çay 400 yen. Yalnız öğle saatlerinde kapalı oluyor.

Shinsaibashi, 500-1000 yen fiyat aralığında çok fazla seçeneğe sahip. 5 dakika dolaşsanız mutlaka bütçenize uygun ve ilginizi çekecek bir yer göreceksiniz. Benim körili etli udon yediğim ve çok memnun kaldığım bir restoran vardı, adı Japonca olduğu için tabelanın fotoğrafını buraya koyuyorum.

Bu tabeladan da çok anlaşılıyor zaten neresi olduğu

Bunun dışında Sukiya candır. Japonya’nın ucuz ve sağlıklı Japon yemeği yapan fast food zinciri Sukiya burada da her köşebaşında karşınıza çıkacak.

***

Tokyo ve Kyoto’ya kıyasla turistik açıdan daha az şey sunsa da Osaka kendine has kültürü, eğlenceleri ve Tokyo’dakini aratmayacak hatta sollayabilecek alışveriş çılgınlığıyla Japonya’yı ziyaret edeceklerin mutlaka uğraması gereken duraklardan.

elektronik mağaza zincirlerinden biri

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
30 × 14 =


*